Yeni Sistem İle Öğrencilere Ortaokuldan İtibaren Yön Verilecek
Güncelleme 

Yeni Sistem İle Öğrencilere Ortaokuldan İtibaren Yön Verilecek

Ülkemizde uzun yıllardır en büyük problemlerden biri olan eğitim sisteminde devamlılık problemine çözüm önerileri her geçen gün artıyor. Son zamanlarda ortaya atılan yeni sistem önerisi bu problemi tamamen çözmese ile azaltacağa benziyor.

Yeni Sistem İle Öğrencilere Ortaokuldan İtibaren Yön Verilecek
Yeni Sistem İle Öğrencilere Ortaokuldan İtibaren Yön VerilecekÖzellikle Lisans yerleştirme sınavı ve Yüksek öğretime geçiş sınavının kaldırılmasının ardından Teog sınavında da sistem değişikliği büyük tepkilere ve büyük belirsizliklere yol açmıştı. Sürekli yenilenen sınav sistemleri ve sürekli daha çok stres içerisinde soru çözen öğrencilere yönelik atılacak yeni adımda Avrupa modeli örnek alınacak.

Öğrenciler yeni sistemde İlköğretim eğitimlerini tamamlar tamamlamak öğretmenleri tarafından ilgi alanlarına göre belirli mesleklere yönlendirilecekler. Bu sayede hem öğrencilerin ileride yanlış bölüm seçmesinin önüne geçilecek hem öğrencinin yeteneklerini kullanmasına ortam hazırlanacak hemde öğrenciden daha fazla verim ile alanında uzman kişiler yetişmiş olacak. Uygulama önümüzdeki yıllarda pilot okullarda uygulanmaya başlayacak. İlk olarak İstanbul, Ankara, Erzurum ve Çanakkale gibi illerde pilot olarak başlanması beklenen uygulamaya onay verilmesi için hem ailelerin görüşleri hemde bu yönde yönlendirme alan öğrencilerin yönlendirildikleri alanlardaki başarıları göz önüne alınacak. Bu sayede başarısızlık oranı hem en aza indirilecek hemde sınav stresinden uzak bir şekilde gençler 12 veya 13 yaşından itibaren meslek odaklı bir çalışma yaparak daha kaliteli bireylerin yetişmesi sağlanacak.  

yeni sistem yeni sistem soru dağılımı Yüksek öğretime geçiş sınavı yks Teog sınavı yeni sistem lise

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500