Kalp sağlımız için dikkat etmemiz gereken şeyler
Güncelleme 

Kalp sağlımız için dikkat etmemiz gereken şeyler

Kalp sağlığı için yapılması gerekenler

Kalp sağlımız için dikkat etmemiz gereken şeyler
Kalp sağlımız için dikkat etmemiz gereken şeylerKalbimize iyi bakmalıyız kalbimiz saat gibidir durduğu an yaşam da durmuş demektir. Genel anlamda sağlımıza dikkat etmemiz gerekir elbette ama kalbin şakası olmaz teklemeye başladığı zaman sıkıntı büyük demektir. Kalp sağlımız için dikkat etmemiz gereken şeyler arasında zararlı yiyecekler ve içecekler ilk sırada gelmektedir. Ülkemizde birçok ölüm şekli aniden gelen kalp krizleridir. Kalbimiz sağlığına önem göstermemiz gereken en önemli organımız yaşam kaynağımızdır. Kalp sağlımız için en önemli şeylerin başında dengeli ve düzenli beslenme sigara ve alkol tüketmemek düzenli spor yapmak kalbimizi korumamıza yardımcı olacak etkenlerdir. 

Kolesterol ve tansiyonumuzu dengede ve kontrol altında tutmak kalbimiz için önemlidir. Onları kontrol altında tutmakta dengeli ve düzenli beslenmekten geçer. Fazla yağlı ve fast food ürünlerden çok fazla hamur işinden uzak durmalıyız. Fazla şeker tüketmemeliyiz. Doymuş yağları değil de bolca meyve ve lif li yiyecekler tüketilmelidir. Aynı zamanda tuz dan da olabildiğince uzaklaşın. Protein ağırlıklı beslenmeliyiz. Rejimlere proteini az miktarda balık soya ve kümes hayvanlarından almalıyız. Fazla kilolar yüksek tansiyonun habercisidir ve bu da kalbe zarar verir. Çok fazla kilo almak kalp yetersizliğine yol açabilir ve hayati tehlike arz eder sonuçları kalp krizleri olabilir. Fazla kilolu olmanın birçok hastalığa sebep olduğu gibi kalbimize de zararları büyüktür. Kalp çevresinde oluşan yağlanmalar nefes darlığı ve ani kalp krizlerine yol açabilir. Doğru diyetler ya da bir diyetisyen hekim yardımı ile bir an önce kurtulmanın çaresini bulmak gerekir. Sigara başlı başınca sağlığa zararlı bir maddedir. Kalp sağlığımız için uzak durmamız gereken em büyük düşmanlardan da bir tanesidir. Kalp kapakçıklarındaki damarları tıkar ve zor nefes alıp verirsiniz aynı zamanda fazla sigara tüketimi kalp krizlerinde sebep olur. Stres sağlımızı her yönden etkileyen bir faktördür ama kalbimizi biraz daha fazla etkiliyor sanırım. Her ne kadar uzak kalalım desek te günün stresini bir türlü üzerimizden atamayız ve sakinleşemeyiz bazı zamanlarda. Şunu da unutmayıp göz ardında bırakmamalıyız ki stres kalbin en büyük düşmanıdır biz bir şeyleri kafamıza takıp stres yaptıkça kalbimiz zorlanır ve bir gün durur. Düzenli bir şekilde yapacağımız spor kalbimize oksijen gidişini sağlar jimnastik yaparken kalbimizin kasları kan pompalar ve oksijeni içine çeker.  Verimi çoğalır kolesterol düzeyi iyileşir stresten dolayı kasılan kaslar rahatlar. Olabildiğince düzenli bir şekilde açık havada yürüyüşler yapıp kolay birkaç egzersiz hareketi ile kalbi rahatlatıp oksijen almasını sağlayabiliriz.  

Kalp sağlımız için dikkat etmemiz gereken şeyler den biride fazla tuz tüketimidir bu olay kalp ve daha birçok organımıza zarar verir. Spor yaptığımız zaman kalbimiz hızlı çarpar ve böylelikle güçlenir ve kalp her attığında kan pompalar ve kalbi rahatlatır. Düzenli egzersizler ise kalbe oldukça fayda sağlamanın yanı sıra damarlarda gevşeme sağlayarak kanın rahat gezinmesini sağlar ve rahatlatır. Kalbimizin en büyük düşmanlarından biri de hareketsiz bir yaşamdır. Hareketli yaşayan insanlara göre birçok hastalığa davetiye çıkardığı gibi kalp hastalıklarının en sık görüldüğü topluluk hareketsiz yaşayan bireylerdedir. Kalbimiz kan pompalayıp nefes almamızı sağlayan bizi yaşatan en önemli organımızdır onun sağlığı için elimizden geleni yapmamız gerekir sağlık bir hayat yaşayıp uzun bir ömür sürmek istiyorsak eğer kalbimize iyi bakmalıyız. Yaşam reçetemiz ise özet olarak sağlıklı bir yaşamdan dengeli ve düzenli beslenmekten sağlığa zararlı yiyecek ve içeceklerden kaçınmaktan ve tabi ki her gün yapacağımız sadece günümüzün on dakikasını dahi olsa ayırıp yapacağımız düzenli egzersizler ve yürüyüşler den geçiyor.

Kaynak:bilgidostu.net

kalp sağlığı kalp sağlığını etkileyen faktörler kalp sağlığı ve beslenme kalp sağlığı nedir kalp sağlığı için kalp sağlığı için nasıl beslenmeliyiz kalp sağlığı beslenme sağlıklı kalp belirtileri kalp sağlığı için bes

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500