Yağ Yakımına Yardımcı Olan Besinlerin Listesi
Güncelleme 

Yağ Yakımına Yardımcı Olan Besinlerin Listesi

Bu yazımızda, negatif kaloriye sahip olan, yani sahip olduğu kaloriden daha fazla yağ yakmaya yardımcı besinleri ele aldık.

Yağ Yakımına Yardımcı Olan Besinlerin Listesi
Yağ Yakımına Yardımcı Olan Besinlerin ListesiVücudumuzdaki fazla kilolarımızı atmak istediğimiz ve hızlı bir diyet programına başladığımız dönemlerde, açlığımızı bastırmak için düşük kalori içeren yiyeceklerbulmak oldukça zorlayıcı oluyor.

 

Sağlıklı ve aynı zamanda oldukça düşük kalori içeren  gıdaları, uygun pişirme yöntemleri ile rahatlıkla tüketebilirsiniz.

– Kereviz sapı, ortalama olarak %75 oranında su ve %25 oranında da lif ve posa içermektedir. Diyet sürecinin boyunca bu besini tüketmeniz durumunda, oldukça az bir miktar kalori almış olursunuz. Kereviz sapı aynı zamanda son derece ideal bir atıştırmalıktır.

Tüketmiş olduğunuz 1 porsiyonluk kereviz sapı aldığımız kaloriden daha fazlasını yakmanıza yardımcı olur. İçeriğindeki lif, açlık krizinizi bastırarak tokluk hissi uyandırır. Bunların yanısıra bir antioksidan kaynağı olan kereviz sapı, aynı zamanda A, C ve K vitaminleri yönünden de son derece zengin olup sağlıklı beslenme açısından da birebirdir.

– Son derece hafif bir meyve olan greyfurt, oldukça yüksek oranda posa ve su içeriğine sahiptir. %60 oranında su içeriğine sahip olan greyfurt, lifli yapısı sayesinde sindirim sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve tokluk hissi sağlar. Sözünü ettiğimiz bu pektin adlı lifler tokluk hissi uyandırmasının yanı sıra kalp sağlığı üzerinde de oldukça olumlu etkiye sahip olup metabolizmanın hızlanmasına da yardımcıdır.

– Başta marul olmak üzere tüm yeşil yapraklı sebzeler, yüksek oranda su içerirler ve kalori takımına da önemli ölçüde yardımcı olurlar. Önemli bir enerji kaynağı özelliğine sahip olan yeşil yapraklı sebzeler,  tatlı krizlerini yatıştırmak için de son derece idealdir.

Kansere karşı koruyucu özelliği ile bilinen bir yeşil yapraklı sebze olan kara lahana, bu özelliğine paralel olarak içeriğinde yer alan glukozinolat adlı maddeler ile kolon, prostat ve göğüs kanserine karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir.

Yeşil yapraklı sebzeler arasında en önemli yere sahip olanlardan bir tanesi de ıspanaktır. Çok zengin bir protein içeriğine sahip olan ıspanak, sindirim sistemini güçlendirici ve yağ yakıcı özelliklere de sahiptir.

– Her ne kadar 0 kalori olmasa bile tokluk hissi sağlayıcı bir özelliğe sahip olan yağsız beyaz et, diyet programında mutlaka yer alması gereken önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle göğüs kısımları yüksek oranda protein içeren beyaz etler sindirim sisteminin çalışmasında da önemli ölçüde rol oynamaktadır. Bunların yanı sıra metobolizma hızlandırıcı ve kalori yakıcı özelliklere de sahiptir. Ancak diyet sürecinde tükettiginiz beyaz eti ne şekilde pişirdiğiniz de son derece önemli bir nokta. Kızartma yerine haşlayarak ya da ızgara olarak pişirmeli, sos kullanımından da kaçınmalısınız.

– Kalsiyum yönünden son derece zengin bir besin olan yoğurt, kemiklerin güçlenmesinde de önemli ölçüde etkilidir. Fakat yoğurt seçiminde göz önünde bulundurulması gereken bazı önemli hususlar var. Markette yoğurt alırken yarım yağlı yoğurtları tercih etmeniz diyetiniz için daha uygun olacaktır.

– Hızlı bir şekilde yağ yakmak gibi bir derdiniz varsa, roka bu anlamda en büyük yardımcınızdır. Diğer yeşillikler ile mukayese edildiğinde çok daha düşük bir kalori değerine sahip olan roka; adeta bir lif deposudur ve sindirim sisteminin çalışmasında da oldukça etkilidir  Bunlarla birlikte A, K ve C vitaminleri yönünden de son derece zengin bir besindir. Rokayı yoğurt ile beraber tüketebileceğiniz gibi çorbalarınıza da ilave edebilirsiniz.

Büyük bir bölümü sudan ibaret olan salatalık, vücutta meydana gelen su kaybının neden olan boşluğu doldutmarta ve içeriğinde yer alan C vitamini sayesinde hastalıklara karşı direncinizin önemli oranda artmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda cilt sağlığı için de son derece yararlıdır.

Kaynak:bilgidostu.net

yağ yakımı yağ yakımı için yağ yakımını hızlandıran besinler yağ yakımına yardımcı yağ yakımını hızlandırmak için yağ yakımı nasıl gerçekleşir yağ yakımı için besinler yağ yakımı beslenme yağ yakımını arttırmak

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500