Doğum kontrolde dikkat edilmesi gereken her şey
Güncelleme 

Doğum kontrolde dikkat edilmesi gereken her şey

Doğum kontrolü yapmak aslın da daha çok bilinen ve tercih edilen adıyla aile planlaması yapmak anlamına gelerek bireylerin istenilen zamanlar da çocuk sahibi olmalarını sağlayan bir durumdur. Önemli olduğu kadar hayati riskleri de taşıyan aile planlamasın da doğum kontrol bireyler için en önemli evre olan çocuk sahibi olma evresin de kişilere zamanını belirleme imkânı vermektedir.

Doğum kontrolde dikkat edilmesi gereken her şey
Doğum kontrolde dikkat edilmesi gereken her şeyİstenmeyen zamanlar da dünyaya gelecek bir çocuk var olan planların ertelenmesine ya da daha büyük kayıplara yol açabilmektedir.

Toplum olarak bu konu da çok az bilgi sahibi olduğumuzu ve daha çok bilgi için uzman kişilerden yardım almanın sağlıklı bir yaşam süreci için ne kadar önemli olduğunun farkına varılması gerekmektedir. Doğum kontrolü için başlıca iki yöntem bulunmakta ve ilk olanı geri çekilme yöntemi ve vajina yıkanması olarak geleneksel korunma yöntemleri olmaktadır ve doğru yapıldı takdir de bile başarı oranı % 10-15 arasında değişmektedir. Bir diğer yöntem ise kondom kullanımıdır ve çok daha başarılı sonuçlar vermektedir. Sanıldığının aksine yapıyla değil kullanımıyla ilgili sorunlar yaşadıkları için bu oran diğer ülkelerden düşük olarak ülkemiz de oranlanmaktadır. Kondom kullanımı ilişki sırasın da değil ilişki başlamadan hemen önce kullanılmaya başlanmalıdır ve penis sertleştikten hemen sonra takılmalıdır. Cinsel birliktelik bittikten sonra da çıkarılmalı ve uygun bir şekil de atılmalıdır. Kondomlar tek kullanımlık olarak üretilirler ve bu şekil de kullanılmalıdırlar. Aksi bir kullanım durumun da işlevlerini yitirerek hem kişilere zarar verebilir hem de doğum kontrolünü sağlayamazlar. Kullanılan bir diğer yöntem ise doğum kontrol haplarıdır ve kadının yumurtalarını baskılayarak doğumu engellemektedirler.

Tablet olarak kullanılmakta ve kutuların da en fazla 21 adet bulunmaktadır ve 21 gün süre için de gün de bir tane olmak üzere kullanılırlar. Kutu bittiğin de ise 7 gün ara verilir ve bu süre için de adet kanaması gerçekleşir. 7 gün aranın bitiminden sonra tekrar kullanılmaya başlanmalıdır. Doğum kontrol haplarının kullanımın da dikkat edilmesi gereken konulardan biri ilk kutu kullanımın da kontrolün düşük olduğudur. Bu sebeple ilk kutu kullanımın da ek korunma yöntemleri de tercih edilmelidir ve daha yüksek bir koruma sağlanmalıdır. Doğum kontrol haplarının doğumu avantajlı bir şekil de engellediği bilinmektedir ve kontrol dışın da yararları da olmaktadır. Adet kanaması durumun da miktarın daha az olması sağlayarak demir eksikliğinden kaynaklanan düzensizliği dengelemektedir. Adetlerin daha düzenli olmasını da sağlamaktadır ve adet öncesi ağrıları ve gerginliği azaltmaktadır. Rahim iç zarı ve yumurtalıların kanser riskini en aza indirmektedir.

Dış gebelik konusun da kesin önlem sağlamaktadır. Kemik erimesi ve romatoit artrit riskini azaltmakta ve son derece etkili ve iyi geri döne bilirlik ile kişinin istediğin de gece kalmasını sağlamaktadır. Doğum kontrol haplarını kullanmadan mutlaka doktora danışmalısınız ve damar tıkanıklığı olan kişiler bu hapları kullanamazlar. Doğum kontrolü için bireyler uygun olan yöntemi tercih ederek aile planlamasın da başarıya ulaşmaktadırlar. Bilinmesi gereken bir başka bilgi ise kürtajın bir doğum kontrol yöntemi olamadığıdır ve kadının sağlığını ciddi olarak tehdit etmektedir. İstenmeyen bir doğum olacağın da uygulanacak üzücü bir yöntemdir ve kontrol amaçlı olarak düşünülemez. Geleneksel yöntemlerin artık modern yöntemlere yerini bırakması gerekmekte ve sağlık bakanlığımız ve özel kuruluşlar bunlar hakkın da halkımızı bilinçlendirmektedirler. Modern yöntemler hem daha kesin sonuçlar vermekte hem de sağlıklı bir birlikteliği ve aile planlamasını sağlamaktadırlar.

Kaynak:bilgidostu.net

doğum kontrol hapı doğum kontrol doğum kontrol yöntemleri doğum kontrol hapı fiyatı doğum kontrol testi doğum kontrol hap ertesi gün hapı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500