Yüksek Öğretim Kurulu YKS puan Türlerini Açıkladı!


Yüksek Öğretim Kurulu YKS puan Türlerini Açıkladı!

Liselerin zorlu maratonunda bu yıl birçok değişikliğe gidildi. Üniversiteye geçiş sisteminde düzenlemelerin yapılması, alanlarda yapılan değişimler, soru sayıları derken birçok öğrenci puan türlerini merak içerisinde bekliyordu.

Yüksek Öğretim Kurulu YKS puan Türlerini Açıkladı!
Yüksek Öğretim Kurulu YKS puan Türlerini Açıkladı! Cengiz Bostancı

Tüm gözler Yüksek öğretim kuruluna çevrilmişti. Bu noktada YÖK gençleri daha fazla meraklandırmamak bunun yanı sıra sistemi tam olarak açıklamak amacı ile YKS’de puan türlerini açıkladı. Yüksek Öğretim Kurulunun açıkladığı üniversite programlarının puan türlerini kendi sitesi üzerinden duyurdu. YÖK’ün resmi internet sitesi üzerinden Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı başlığı altında sıkça sorulan sorular kısmında yeni bir başlık eklemesi yapıldı. Burada tüm merak edilenler yeni maddeler halinde eklendi.

Yeni sistem de yeni puan türlerine baktığımızda aday eğer ön lisans bölümü tercih edecek ise, yani 2 yıllık bir bölüm tercihi yapacak ise TYT puanı ( Temel Yeterlilik Testi) ile tercihini yapacak. Eğer aday lisans bölümlerini yani 4 yıllık fakülteleri tercih edecek ise bu noktada sözel, eşit ağırlık, sayısal ve dil puanı ile tercihini yapabilecek. Bir bakıma ilk aşama eski sistemde YGS sistemini gösterirken ikinci aşamada da LYS puanlaması ile tercih yapıldığını görmekteyiz. Puan tablolarında da yeni bir değişikliğin ön görüldüğü açıklanmıştı. Bu noktada yeni puan tabloları da yine YÖK’ ün resmi sayfasında Yüksek Öğretim Lisan Puan Türü- Programları olarak adaylar için açık bir şekilde yayımlanmıştır.  

yks puanı hesaplama yks puanı nasıl hesaplanır ygs puanı hesapla yks puanı kaç yıl geçerli temel yeterlilik testi temel yeterlilik testi puan hesaplama temel yeterlilik testi bölümleri temel yeterlilik testi hesaplama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500