Elektronik dünyası görme engellilere kapılarını açacak
Güncelleme 

Elektronik dünyası görme engellilere kapılarını açacak

Millî Eğitim Bakanlığınca, dijital ortamda yer alan belgelerin Braille alfabesine, Braille alfabesi vasıtası ile alınan bilgileri de yazı diline çevirme özelliği sunan teknolojik cihazların görme engelli öğrencilere dağıtılabilmesi için çalışmalara başlandı.

Elektronik dünyası görme engellilere kapılarını açacak
Elektronik dünyası görme engellilere kapılarını açacak
Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, konuya ilişkin olarak olarak, Türkiye´de görme engelli öğrencilere eğitim verilen 36 okulda, bin 346 öğrencinin eğitime devam ettiği, görme yetersizliği bulunan 2 bin 722 öğrencinin ise eğitimine kaynaştırma-tümleştirme programlarını sürdürdüğünü ifade etti. Görme engelli öğrencilerin eğitim ortamlarını iyileştirmek ve eğitsel gereç eksiklerini gidermek için çalışmalar yaptıklarına ifade eden Celil Güngör, öğrencilere kültürel, sosyal ve sportif alanlarda desteklemek için çeşitli kurumlarla iş birliği yaptıklarını ifade etti.

 

Celil Güngör, bu kapsamda, Bakanlık olarak bu yıl 250 Braille okuma yazma cihazının görme engelli öğrencilere dağıtılmasını planını yapıldığını bildirerek, şu açıklamalarda bulundu: "Öğrenciler, bu cihazı kullanarak okuma, yazma becerilerini geliştirebilecek, ilaveten normal akranlarıyla eşit miktarda kaynağa erişme şansına da kavuşacak. Elektronik okuma yazma cihazı, elektronik ortamlardaki belgeleri Braille alfabesine dönüştürme özelliğini sunan olması sebebiyle öğrencilerin kitap, gazete, dergi gibi birçok belgeye erişimini sağlayacak. Cihaz, ilaveten öğrencilerde bir okuma kültürü oluşmasına katkı sağlayacak. Cihazda, Braille alfabesi ile alınan notları yazı diline çevirerek elektronik ortama transfer özelliği de bulunuyor. Bu sayede aileleri, görme engelli çocuklarının okuma yazma gelişimini takip etme fırsatı bulabilecek." Güngör, ilk olarak 250 cihazın görme engelli öğrencilere dağıtımının sonrasında projenin Türkiye geneline yaygınlaştırılmasının sağlanacağını sözlerine ekledi.

görme engelli öğrenciler Braille alfabesi braille alfabesi çeviri braille alfabesi hangi amaçla kullanılır braille alfabesi nasıl yapılır braille alfabesi hakkında bilgi braille alfabesi öğren

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500