Doğru Nefes Nasıl Olmalı
Güncelleme 

Doğru Nefes Nasıl Olmalı

Nefes alma organımız burundur. Burun içerisinde ki etler solunan havanın ısınmasını sağlar. Burun içerisindeki tüyler ise solunan havayı filtreleyerek akciğerlere mikrop, alerjik maddelerin geçişini engeller. Ağızdan alınan havada bu şekilde işlemler olmayacağı için akciğerlere kirli ve soğuk hava ulaşır. Bu durumda ağız ve boğaz kuruluğu, astım, bronşit gibi rahatsızlıkları beraberinde getirir. Nefes burundan alınmadığında en çok kalp yoruluyor ve kalp, damar hastalıklarına sebep oluyor.

Doğru Nefes Nasıl Olmalı
Doğru Nefes Nasıl OlmalıDoğru Nefes Nasıl Olmalı

Spor yaparken, sunum gibi uzun süre konuşabilmek için diyaframın çalışması gerekir. Diyafram nefesin doğru alınması ile mümkün olur. Ağız kapatılır, burundan nefes alınır ve aynı anda karın dışa doğru itilirek bütün havanın akciğerlere dolması sağlanır. Nefes verilirken de yavaşça verilir ve yine aynı anda karın içe çekilir. Diyaframın çalışması karın bölgesindeki organlara masaj etkisi gösterir. Sağlanan masaj ile karın ve göğüs boşluğundaki basınç farkı ortadan kalkar. Böylece midenin yukarı çıkması engellenerek reflü gibi rahatsızlıklar oluşmaz.

 Her ne kadar nefes alıp versek de bu iş doğru yapılmadığında hücrelere yeterince oksijen gitmediğinden hızlı enerji kaybı olabiliyor. Nefes burundan diyafram çalışarak alındığında pek çok rahatsızlıklardan koruduğu gibi sağlıklı yaşam kalitesini ve formda kalmayı sağlıyor.

 Doğru nefes nasıl alınır? 

 Diyafram çalıştığında karın kaslar, yan kaslar ve kaburgalar hissedilir. Bu kasların güçlenmesiyle nefes alımı zenginleşir, bağışıklık sistemi güçlenir ve stresin azalması gibi yararlar oluşur.

 Vücuttaki organların çalışması için ve içerideki toksinlerin dışarıya atılması için oksijene ihtiyaç vardır. Oksijen organlara sadece diyaframın çalışması yani nefesin doğru alınması ile mümkündür. Nefes verirken, nefes alımından daha yavaş olmalıdır. Bebekler nefes alırken karınlarının hareket etmesi diyafram nefesi aldığını gösterir. Daha sonra oluşan stres, oturma bozuklukları gibi birçok nedenlerden sonra göğüs nefesi almaya başlanıyor. Nefes göğüsten alınmaya devam edildiğinde ciğerlerin alt kısmında karbondioksit birikmesine sebep oluyor. Hayatın her anı için diyafram nefesine dikkat edilmelidir.

Transandantal meditasyon

Ha birde Transandantal meditasyon var, sabahları ve akşamları Transandantal Meditasyon yapanlar sayısız yararını görmektedir.

Doğru Nefes Nasıl Olmalı Doğru Nefes kişisel gelişim sağlıklı yaşam doğru nefes nasıl alınır transandantal meditasyon doğru nefes nasıl alınır soluk alıp verme doğru nefes alma nefes koçluğu

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500