Doçentlik İçin Gerekenler, doçentlik kriterleri


Doçentlik İçin Gerekenler, doçentlik kriterleri

Bu yazımızda araştırma görevlisi, doçentlik kriterleri, yardımcı doçent, doçentlik, öğretim görevlisi, akademisyen, araştırma görevlisi nasıl olunur konularını ele alacağız.

Doçentlik İçin Gerekenler, doçentlik kriterleri
Doçentlik İçin Gerekenler, doçentlik kriterleri Editör

Doçentlik İçin Gerekenler, doçentlik kriterleri 

 

            Doktora, yardımcı doçent olmak için verilir. Doktora tamamlandıktan sonra Yrd. Doç. olunur. Akabinde ise yardımcı doçent ünvanından doçentliğe kadro atama sürecinden sonra geçilir. Ancak yardımcı doçent olduktan sonra doçentliğe geçmek için de belli şartlar vardır. En bariz şart Yrd. Doç. olarak kadro dahilinde en az 5 yıl hizmet vermektir. Yrd. Doç. hizmetinden sonra diğer kadro beklenir.

 

 Doktora kaç yıl

 

            Peki Yrd. Doç. olabilmek için hazırlanan doktora kaç yıl içerisinde tamamlanmalıdır? 5-6 senede bir doktora kaç yıl sorusunun cevabı değişmektedir. Son yapılan yönetmeliğe göre doktora kaç yıl sorusunun cevabı Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre 12 yarıyıl içerisinde (en fazla) doktorayı bitirmek gerekmektedir. Doktora programı okunan bölümün dersleri başarıyla verildikten sonra başlamaktadır. Bu süreden itibaren 8 yarıyıl içinde doktora bitirilmelidir. Ancak azami tamamlama süresi 12 yarıyıl olarak verilmiştir.

 

 Doktorluk bölümleri​​​​​​​

 

            Üniversitede bulunan doktorluk bölümleri arasında 3 ana bölüm vardır. Ancak doktorluk bölümleri alt bölümlere ayrılmaktadır. Bu üç doktorluk bölümleri ise Temel Tıp Bilimleri Bölümü, Dahili Tıp Bilimleri Bölümü ve Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü olarak sıralanır. 

doktorluk bölümleri Yrd. Doç. yardımcı doçent doktora kaç yıl araştırma görevlisi doçentlik kriterleri yardımcı doçent doçentlik öğretim görevlisi akademisyen araştırma görevlisi nasıl olunur
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500