Lösemi Nedir
Güncelleme 

Lösemi Nedir

Bu yazımızda kan kanseri hastalığı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Kan kanseri nedir? Lösemi Nedir?

Lösemi Nedir
Lösemi NedirLösemi 

Kan kanseri hastalığı kan hücresi üretimini etkileyen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlıklı bir insanın vücudu enfeksiyonlara karşı beyaz kan hücreleri tarafından korunmaktadır. Oksijeni vücudun tamamına taşıyan kırmızı kan hücreleri olarak bilinen alyuvarlar kanın pıhtılaşmasına neden olan pıhtı hücrelerini üretmektedirler. Kan kanserinde ise kemik iliğinde anormal beyaz kan hücresi üretimi başlamaktadır.

Kan hücreleri

Bu beyaz kan hücrelerine lösemi hücreleri ismi verilmiştir. Anormal yapıda bulunan beyaz kan hücreleri, normal beyaz kan hücreleri gibi çalışmamaktadır. Zamanla normal kan hücre sayısını geçen lösemi hücreleri sebebiyle kanama, anemi ve enfeksiyonlarda artış olmaktadır. Kan yolu ile lösemi hücreleri lenf bezlerine sıçrayabilmekte ve vücudun diğer organlarına ulaşabilmektedir.

Lösemi belirtileri 

Kan kanseri hücreleri vücudun farklı bölgelerinde ağrı ve şişliklere sebep olabilmektedir. Kan kanseri belirtileri lösemi hücrelerinin vücudun hangi kısmında daha yoğun olduğuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Kronik lösemi hastalarında ise çoğu zaman hastalığın belirtileri hiç görülemeyebilmektedir. Rutin yapılan kan testleri sonucunda kronik lösemi tespit edilebilmektedir.Kan kanseri beyni etkilemeye başlamış ise zihin karışıklığından baş ağrısı ve kusmaya kadar pek çok belirti kendisini gösterebilmektedir.

lösemi lösemi belirtileri kll lösemi nedir aml nedir kanser hücresi çoçuklarda löseminin belirtileri kan kanseri nedir kanser çeşitleri kanser belirtileri nelerdir kan kanseri belirtileri kanser belirtileri

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500