Kolay zayıflatan diet
Güncelleme 

Kolay zayıflatan diet

Beslenme uzmanlarının çoğu, kilo vermek ve uzun süreli bir kilo kontrolü sağlamak açısından, diyet günlüğü tutmanın önemli olduğunu düşünüyor.

Kolay zayıflatan diet
Kolay zayıflatan dietKolay zayıflatan diyet programı

 

 Ay sonunda kilonuzda bir değişiklik olmadığını gördüğünüzde baktığınız ilk yer diyet günlüğünüz olmalıdır. Genelde çoğu insan, kendilerine izin verdiği ve “haftada bir yiyorum, ne olacak sanki bundan” diye düşündüğü o tatlıların, aslında düşündükleri kadar seyrek aralıklı olmadığını görüyor. Genellikle aşırı yemek yemenin nedeni duygusal açlıktır.

Yediklerinizin farkında olun

 

Diyet günlüğü tutarken sadece ne yediğinizi değil, hangi ruh halinde olduğunuzu da not etmelisiniz. Böylece hangi yiyecek gruplarını hangi ruh halinizde yediğinizi de bulabilir ve ona göre önleminizi alabilirsiniz. Örneğin regl dönemlerinizde mi canınız daha çok çikolata çekiyor yoksa herhangi bir şeye sıkıldığınızda mı; bunu biliyor musunuz ? Eğer yediklerinizin bilincinde olursanız, tekrar o ruh haline girdiğinizde, daha akıllıca tercihler yapabilirsiniz.

Bunu bir terapi olarak düşünün. Aslında herkes kendinin doktorudur. Kimse sizi sizden daha iyi anlayamaz ve sorunlarınıza sizden daha iyi bir çözüm bulamaz. Kendi kendinize uygulayacağınız bu yazılı terapi ile hem kendi iç sesinizi dinleyecek, hem de yedikleriniz ve yaşadıklarınız arasında ne kadar bağlantı olduğunu göreceksiniz. ” Ben diyetimi bozuyorum, harfi harfine uyguluyorum, diyet günlüğüne ihtiyacım yok” diyorsanız, herkes o yollardan geçmiştir. Bir diyete başlarken heyecan ve motivasyon, birkaç ayın sonunda yok olmasa da oldukça azalır, çünkü doğal olarak kilo verme süreci yavaşlar ve bunu niye yaptığınızı sık sık kendinize sorarsınız. İşte tam olarak bu durumda diyet günlüğü devreye girer.

Motivasyonunuzu kaybettiğiniz zaman diyet günlüğünüzün ilk sayfalarına göz atarsanız, hem o günlerdeki kilonuzu görerek mutlu olacak, hem de neden kilo vermek istediğinizi yazdığınız satırları okuyarak, bunu kendinize hatırlatmış olacaksınız.

Diyet Günlüğünde Neler Olmalı

 

Günlüğün ilk sayfasında kilo verme nedeninizi, kaç kilo vermek istediğinizi, o kiloda neler hissettiğinizi yazın. Sonra günün tarihini atarak başlayabilirsiniz. Peki günlüğe tam olarak neler yazmanız gerekiyor?

Ne yediğiniz ve içtiğiniz: Yeyip içtiğinizi, en küçük detayını kadar yazmayı ihmal etmeyin. Bütün kaçamaklarınız da dahil her şeyi yazmalısınız.

Ne kadar yediğiniz: Kaç porsiyon yediğiniz, büyüklüğü ve gramı ne kadardı, kaç adetti. Not edin.

Kaç kalori aldığınız: Eğer yediklerinizin kaç kalori olduğunu biliyorsanız, günlüğünüze mutlaka not edin.

Ne zaman yediğiniz: Yediklerinizin yanına saatini de yazın. Günün hangi saatlerinde daha çok yediğinizi bilmeniz gerekir.

Kiminle yediğiniz: Yalnız mıydınız yoksa yanınıza birileri var mıydı, not alın. Alaca yalnızken mi daha çok yiyorsunuz, başkalarıyla mı ?

Ne yaptığınız: Yemek yerken başka şeylerle uğraşıp uğraşmadığınızı not edin. (tv izlemek, gazete okumak, bilgisayar başında olmak, araba kullanmak vs.)

Ömer KÜNT

Kaynak:bilgidostu.net

diet diyet listesi akupunktur zayıflama yöntemleri göbek eritme haftalık diyet menüsü obezite diyet menüsü hazırlama kalori yakan diyet listesi diyet yemek servisi diyet yemekler diyet menüsü

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500