Diyetisyen, diyetisyenlik nedir?
Güncelleme 

Diyetisyen, diyetisyenlik nedir?

Kişilerin hayatlarını idame ettirebilmeleri açısından yeteri kadar ve dengeli beslenebilmeleri için sağlıklı yemek menülerinin düzenlenmesi, yiyeceklerin sağlığa uygun bir şekilde hazırlanıp sunulması konusunda çalışan ve var olan besin kaynaklarının sağlık kurallarına ve ekonomik dengeye uygun olarak kullanılmasını sağlayan ve yine bu konuda toplumu ve bireyleri bilgilendiren meslek elemanına Diyetisyen adı verilmektedir.

Diyetisyen, diyetisyenlik nedir?
Diyetisyen, diyetisyenlik nedir? 

Diyetisyenlerin görevleri

Diyetisyenlerin görevleri besinlerin doğru işlenmesi, sağlıklı pişirilmesi, düzgün hazırlanması ve doğru depolanması sırasında oluşan değişikliklerin vücutta oluşturduğu etkileri inceler,

Besin analizleri yaparak kişilerle paylaşır,

Diyet ürünleri geliştirir,

Toplumun yanlış beslenme alışkanlıklarını saptar ve yetersiz beslenmenin yol açtığı sağlık sorunlarına karşı gerekli önlemlerin alınmasını sağlar,

Diyet konusundaki eğitim materyallerini hazırlar, Toplumu ve bireyleri ekonomik ve sağlıklı beslenme yöntemleri konusunda eğitir.

Diyetisyenler ilgili doküman ve kontrol cihazlarını kullanır. Mesleğin gerektirdiği bir takım özellikler de bulunur.

Diyetisyen olmak isteyenler

Fen bilimlerine başarılı olmalı,

Bireylerle iş birliği yapabilmeli,

Dikkatli davranmalı,

İnsanlara yardım etmekten hoşlanmalı ve sorumluluk sahibi olmalıdır.

Günümüzde beslenme uzmanı veya Diyetisyen denildiğinde akla ilk olarak ‘zayıflatan kişi’ gelir. Popüler diyetlerin başarı ya da başarısız olmasından, ünlülerin deneyimlerinden ve birçok sebze ve meyvenin yararlarından söz edilir ve daha sonra bir diyetisyene başvurulur.

Diyetisyenler bireylerde kilo kontrolünü sağlar. Özellikle aşırı ya da az kiloya bağlı olarak oluşan problemler günümüzde hızla arttığı için sağlıklı yaşam anahtarlarından biri olan kiloları kontrol altında tutmak çok önemlidir. Amerika’da son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre yaşam tarzını ve beslenme şeklini değiştirenlerin kanser riski %40 azalmaktadır. Bu anlamda danışabilecek uzmanlar arasında ilk sırada olan diyetisyenlerin sağlığımızı doğrudan etkilediği söylenebilir.

Bedensel ve psikolojik sağlığın korunmasını amaçlayan kilo kontrolü programlarında da beslenme uzmanı ve Diyetisyen süreçlerinin yöntemleri geliştirilmiş ve topluma da sunulmuştur. Kişiye özel ölçümler, hesaplama ve değerlendirme gibi uygulamaları da geliştiren diyetisyenler kişilere doğru bilgiyi sunarak takibini de sağlar. Sağlıklı bir yaşam için mutlaka bir beslenme uzmanında tavsiyeler almalı ve diyet uygulamalarımızı düzenli olarak kontrollerle gerçekleştirmekte yarar var.

beslenme Diyetisyen Diyetisyenlik sağlık diet rejim diyet menüsü botoks herbalife obezite bölgesel incelme selülit zayıflama hastalığı ünlü diyetisyen

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500