Alkaline diet
Güncelleme 

Alkaline diet

Zayıflamak için bir çok diyet listesi geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden birisi de alkali beslenme ile ifade edilen alkaline diet yöntemidir. Bu yazımızda alkali nedir? sorusuna cevap arayacağız.

Alkaline diet
Alkaline dietAsit Alkali Diyeti

Alkaline diet 

Beslenme seçimlerimiz sonucunda vücudumuzda asitlenme süreci başlar. Bu süreç vücudun yeterli oksijen alımını da zorlaştırıp sonunda bağışıklık sistemini zayıflatır.

–Asitlenme başta kanser, kalp hastalıkları, felç, şeker, hafıza kaybı, obezite gibi birçok hastalığa davetiye çıkarır. Tipik Amerikan diyetleri yumurta, et, süt gibi asit üreten gıdaları bol miktarda içerir.

-Yeşil sebzeler, fındık gibi yüksek alkali gıdalar asitlenmenin önüne geçer. Vücudumuz alkali oldukça vücudumuzdaki oksijende artacaktır. Bu da kanserle savaşta çok önemlidir.

–pH 14 tamamen alkali ,pH 7 nötr, pH 0 tamamen asidiktir. Vücudumuz kanımızın pH seviyesini sabit tutmaya çalışır. (Yaklaşık pH 7)

-Aslında basit bir dengeleme yapılarak vücudumuzu alkali yapabiliriz. 1 asidik gıda alınca 2 alkali gıda alamalıyız. Örneğin kahvaltıda ıspanaklı yumurta yiyebiliriz. öğlen bol yeşillik ve limon içeren bir salata ile et yiyebiliriz.

– Kırmızı biber,karabiber,zencefil,maydanoz gibi gıdaları yemeklerimize ekleyebiliriz. -Şeker,alkol ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır.

– Siyah, beyaz, kırmızı turp, pancar, havuç, şalgam gibi kök sebzeleri 15-20 dakika buharda pişirip yemeliyiz. Birçok sebzeden daha fazla mineral içerdikleri için daha iyi hissetmemizi ve daha tok kalmamızı sağlar.

– Eğer sos kullanmamız gerekiyorsa brokoli,lahana,karnabahar, Brüksel lahanası gibi sebzeleri kullanmalıyız.

– Ispanak, semizotu, pazı, şalgam ve lahanayı soframızdan eksik etmemeliyiz. Özellikle zengin K vitamini ve folat içeren ıspanak çok iyi bir antioksidan olmakla birlikte çok zengin bir lif kaynağıdır.

– Karaciğeri temizleyen ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiren sarımsak unutulmamalıdır.

– Kırmızı biber; A vitamini yönünden çok zengindir ve antibakteriyel özelliğe sahiptir.

– Limon ; en alkali gıdadır. Soğuk algınlığı ve griple savaşmada kullanılan limon doğal bir dezenfektandır. Özellikle alkali diyetlerde suya katılarak kullanılmaktadır.

Kaynak Linki sagliklibeslenmegunlugu.com

Alkaline diet alkali alkali beslenme alkali nedir alkali su alkali su nasıl yapılır alkali suyun faydaları alkali su nedir alkali ne demek alkali su diyeti alkali diyet diyet listesi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500