Çocuklar da Sınav Kaygısı
Güncelleme 

Çocuklar da Sınav Kaygısı

Çocuklar da sınav kaygısı aile desteği ile aşılabilir.

Çocuklar da Sınav Kaygısı
Çocuklar da Sınav KaygısıÇocuklar da sınav kaygısı aile desteği ile aşılabilir.

Sınav kaygısı özellikle gençlik çağında görülen bir durumdur. Başarısız olma ihtimalinde kişinin yaşacaklarından korkması ile ilgilidir. Kişinin çalışma planının olması steril bir çalışma ortamı yaratması ve farklı çalışma teknikleri denemesinin başarı üzerinde etkili olacağını belirten psikologlar bu dönemde ailelerin baskıcı bir tutum sergilememesi kıyaslama yapmaması ve sınavın olumsuz sonuçları konusunda da çocuğunu bilgilendirmesi gerektiğinin altını çizmektedirler.

Sınav kaygısı

Sınav kaygısının ortaya çıkma sebebi kişinin durumdan sonraki gelişmelerle ilgili duyduğu kaygılardır. Mesela sınavı kaybedersem başıma neler geleceği, bu hayatımın sonu bundan sonra hiçbir şey yapamayacağım, ailemin güvenin ve sevgisini kaybedeceğim şeklinde kaygılar oluşur.

İlkokul çağındaki çocuklar için çalışma süresi bir ders için 30 dk kadar olabilir. Lise çağlarındaki gençler için ise bu süre 45 dk kadar çıkabilir.

Aileye düşen roller, çocukları öncelikle kendi beklentilerine göre yönlendirmemeleri gerekiyor. Çünkü ailenin sınavda çocuğun başarı kazanması ailenin kendi başarısı olarak nitelendirilmesi sebebiyle aile daha fazla baskı uygulamamalı.

Çocuklara hayatta kaybetmenin de olduğuyla ilgili çocuğu mutlaka bilgilendirmeli. Ve çocuk bu yarışı sadece kazanmak üzerine olan bir yarış olarak görmemeli. Bunun dışında aile daha anlayışlı olmalı.

Ailenin korkuları çocuğa yansıdığı takdirde hal içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Kaynak:habersaglik.com.tr

sınav kaygısı stres testi fobi stresten kurtulma yolları stres depresyon testi lys teog odaklanma stres yönetimi psikolog stres belirtileri özgüven psikolojik danışmanlık psikolojik rahatsızlıklar odaklanma sorunu

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500