Bebek nefesi ile stresten kurtulun
Güncelleme 

Bebek nefesi ile stresten kurtulun

İnsanlar aslında doğuştan diyafram nefesi alır verir. Ancak zamanla bu nefes türünden uzaklaşır.

Bebek nefesi ile stresten kurtulun
Bebek nefesi ile stresten kurtulunBebekler tüm gün ağlasalar da sesleri kısılmaz. Sebebi bebeklerin tam kapasite ile kullanabildiği diyafram adalesidir. Yetişkin biri ise ağladığında genellikle sesi kısılır ve saatlerce düzelmez.

Peki, daha sonra ne oluyor da diyaframdan nefes almayı bırakıyoruz? Bu ayrı bir makale konusu çünkü diyafram solunumu (alt solunum) ile kaburga solunumunun (üst solunum) ne olduğuna ve bu iki solunum şekli arasındaki farkların neler olduğuna açıklık getirmek gerekiyor. Ancak yetiştirilme tarzı, yaşadığımız çevre, baskılar, korkular, yasaklar ile üst solunumun aktif olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü üst solunum sempatik sistemini (savaş ya da kaç etkisi) aktive ediyor.

Diyafram solunumu (alt solunum) ise tam karşıtı olarak, “yüzleş ya da kabul et” etkisini ortaya çıkarıyor. Yani; birlik bilinci, beraberlik, eşleşme, sessizlik, sakinlik, koşulsuz sevgi, olanı olduğu gibi kabul etme olarak tanımlayabileceğimiz parasempatik sistemi aktif ediyor. 

Sonuç olarak da üst solunumun yetersiz oksijen alma modeline bağlı fiziksel, duygusal ve düşünsel rahatsızlıklar oluşuyor.  Acı ve zorluklarla dolu bir kısır döngünün içinde bilinçaltı sıkışmış hiçbir çıkış yolu bulamayan insan profili ortaya çıkıyor.

Doğru nefes alıp verme çalışmaları ile insan fizik duygu ve düşünce bedenleri üzerinde tam bir hakimiyet kurarak hayatta karşılaştığımız bir sürü sıkıntının üstesinden gelme şansı olabilir. Sadece nefesini doğru kullanabildiği için her zaman ve her yerde dengeli ve uyumlu kalmayı başaracak bilinç ve farkındalık boyutunda kalabilir. 

Stres ve kaygı ile baş etmenin sırrı da doğru nefes almaktan geçiyor. Çünkü doğru nefes alıp vermek vücudun ihtiyacı olan yeterli oksijeni almanın yanı sıra sakin ve huzurlu olmaya da yardımcı oluyor. Günde sadece birkaç dakikalık egzersizle bunu başarabilirsiniz. Nasıl mı?

Sırtüstü uzanıp elinizi karnınıza koyun. Burnunuzdan aldığınız nefesle karnınızı şişirin ve  karnınızdaki havayı ağzınızla ıslık çalar gibi yavaşça verin.

Başlangıçta dört saniyede aldığınız nefesi sekiz saniyede vermeyi deneyin. Süreyi ikişer kat artırarak devam edebilirsiniz.

Karnınızdan nefes alıp vermeyi öğrendiyseniz bu egzersizleri ayakta ya da otururken de yapabilirsiniz. Nefes egzersizleri yaparken rahat kıyafetler tercih edin. Sırtüstü yaptığınız zaman artık kollarınızı hafifçe yana doğru alabilirsiniz. Bacaklarınız düz olabilir ya da dizlerinizi bükerek ayaklarınızı yere koyabilirsiniz.

Oturuyorsanız, kollarınızı sandalyenin kenarına koyun. Ayaklarınız tam olarak yerde ve sandalye sırtınızı destekleyecek şekilde gevşek pozisyonda iken egzersizleri yapın.

Nefes egzersizlerini ayakta yapacaksanız ayaklarınızı kalçanızın genişliğinde açın ve her iki bacağınıza eşit ağırlık verin.

Günde 3-5 kez egzersizleri tekrarlayın.  Zamanla bu egzersizler nefes alıp verme alışkanlığınızı değiştirecektir. 

Kaynak:habersaglik.com.tr

stres nefes egzersizleri depresyon stresi stres nedir stresten kurtulma yolları stresle başa çıkma yolları stres belirtileri depresyondan kurtulmak sınav stresi stresle başa çıkma depresyondan çıkma yolları

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500