Burun Estetiği
Güncelleme 

Burun Estetiği

Günümüzde estetik ameliyatlar içinde sık uygulanan aynı zamanda komplike olan rhinoplasty halk dilinde burun ameliyatı olarak bilinir.

Burun Estetiği
Burun EstetiğiBurun Estetiği ; Rhinoplasty 

Teknolojinin ilerlemesi ve estetik alanındaki gelişmeler estetik ameliyatların uygulanabilirliğini arttırmış ve komplikasyonların azalmasını sağlamıştır. 

Kapalı ve açık olarak yapılabilen bu ameliyatla burun yapısı ile ilgili birçok şeyin değiştirilmesini sağlayabilmektedir. Kişinin bu konuda doğru bilgilendirilmesi ve ne istediğinin net olarak ifade etmesi önemlidir. Genel görünümünden rahatsızlık duyan kişilerin yanı sıra doğumsal ya da kaza sonucu burnunda şekil bozukluğu olan ya da daha önceki burun ameliyatından sonra tekrar ameliyat gerektiren durumlarda isteğe bağlı olarak bu ameliyat uygulanmaktadır.

Şekil açısından çok sorun olmayıp tıbbi açıdan gerekli durumlarda yapılan burun ameliyatları gerektiren durumlarda hastanın isteğine bağlı olarak şekilsel bozukluklarında yapılması oldukça yaygındır. İçi kadar dış yapısında da iyileştirmeler yapılması hastanın şikayetçi olduğu durumların daha da iyileşmesine yardımcı olabilmektedir.

Bu ameliyat isteğe bağlı uygulanıyorsa yani acil bir gerekliliği yoksa en az 18 yaşına kadar beklenilmesi tercih edilir. Bu dönemde hastanın bilinçli karar vermesi ve burun gelişimini etkileyecek durumların olmaması göz önüne alınır. Burun fonksiyonlarında (koku ve nefes alma gibi) herhangi bir engel oluşturmaz fakat ameliyat sonrası kısa bir dönem koku alma duyusunda bir azalma olması görülebilmektedir. Ağrı, morarma, şişme, enfeksiyon, kanama gibi belirtilerin görülmesi kişiden kişiye değişmekle birlikte günümüzde yapılan uygulamalarla oldukça azaltılmış komplikasyonlardır.

Ameliyat öncesi hekim muayenesi sonrasında uygun olan şekil üzerine konuşulur, değerlendirilir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 1-2 saat sürer. Hekimin kendi uygulamasına ve gerekli olmasına bağlı olarak ameliyat sonrası burun içine tampon yerleştirilir ve genelde bir sonraki gün çıkartılır. Hastanın durumuna göre ağrı kesici kullanılabilir. Burun üzerine soğuk uygulama ağrı hissini azaltır ve nefes almayı rahatlatmak için buhar uygulaması yapılabilir.

Hastanın cilt, kıkırdak, kemik yapısı, yara iyileşmeleri süreci gibi kişiye özel durumlar, daha önceden burundan ameliyat olması, ameliyat sonrası yapılması gerekenleri uygulaması ameliyatın başarılı olup olmamasını etkilemektedir. 

Bir hafta- on gün içinde ameliyata bağlı komplikasyonların kaybolması ile burun yeni şekli oturmaya başlar.

Kaynak:habersaglik.com.tr

 

 

Burun Estetiği rhinoplasty burun ameliyatı burun tıkanıklığı estetik burun estetiği fiyatları burun rinoplasti plastik cerrah burun ameliyatı sonrası kemerli burun burun küçültme estetik burun burun eti ameliyatı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500