Sıvı Diyeti
Güncelleme 

Sıvı Diyeti

Normal koşullarda besinler çiğneme yoluyla ezilip yumuşatılır. Sıvı Diyeti bunun dışarıda yapılmasıdır.

Sıvı Diyeti
Sıvı DiyetiHASTANEDE SIVI DİYETLERİ

Hamur kıvamına gelen besinler, daha sonra boğaz hareketleriyle lokma halinde yutulur. Daha çiğneme ve yutma sırasında sindirim süreci başlar. Lokmalar yumuşak ve suludur. Ancak bu lokmaları bile yutmanın güçleştiği durumlarda sıvı diyeti uygulanır. Çene kırıklarında kemikleri yerlerinde tutmak için hastanın alt ve üst dişleri telle birbirine tutturulur ve çiğneme olanaksız hale gelir. Kırık kemikler iyileşene kadar, yani haftalarca, sıvı diyeti uygulamak gerekir. Böyle bir durumda çok şişman kişilere, düşük kalorili ama dengeli bir sıvı diyeti verilebilir. Diyet, büyük besin parçaları içermediği için ağzın çalkalanarak temizlenmesi yeterlidir. 

Ağız ya da boğaz kanserinde ve boğaza ya da yemek borusuna ışın tedavisi yapıldığında, birkaç ay sıvı diyeti uygulamak gerekebilir. Kanser, yutma mekanizmasını engelleyerek katı besinlerin geçişini zorlaştırıp ağrıya yol açabilir. Bu durumda sıvı besinler daha kolay geçeceğinden, hastaya uygun bir sıvı diyeti verilir. Dokunun ışınlanması, yemek borusunu kaplayan normal hücrelerin de iltihaplanmasına yol açar. İltihaplı bölgeden geçecek sert besinler, dokunun tahriş olmasına neden olacağından, sıvı ya da püre diyetiyle besinlerin, yemek borusuna zarar vermeden mideye geçmesi sağlanır.

Kaynak:habersaglik.com.tr

sıvı diyeti sıvı detoksu yeşil çay dukan diyeti en hızlı kilo verme yöntemi diyet çorba sağlıklı beslenme diyet yemekleri süt diyeti

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500