Merkezi Sınav Puanı (MSP) Nedir? Liseye Kayıt Nasıl Olacak?
Güncelleme 

Merkezi Sınav Puanı (MSP) Nedir? Liseye Kayıt Nasıl Olacak?

On binlerce öğrencinin heyecanla beklediği liselere geçiş koşulları belirlendi. 2018-2019 eğitim öğretim yılı için uygulanacak olan MSP (merkezi sınav puanı) nedir? Detaylar haberimizde…

Merkezi Sınav Puanı (MSP) Nedir? Liseye Kayıt Nasıl Olacak?
Merkezi Sınav Puanı (MSP) Nedir? Liseye Kayıt Nasıl Olacak? Ersin Yıldırım2018-2019 eğitim ve öğretim yılı ile uygulanacak olan MSP (merkezi sınav puanı) nedir? Puan hesaplaması nasıl olacak? Sınavda hangi sorular sorulacak? Öğrenci ve veliler bu ve bunun gibi soruların cevabını merak ediyor. İlk defa uygulanacak olan MSP ile ilgili bilmeniz gerekenler…

Ortaöğretime Geçiş Uygulaması ile birlikte sınavlar, sayısal ve sözel alanlar olmak üzere 2 bölümden olacak. Sayısal bölümde fen bilimleri ile matematik, sözel bölümde ise yabancı dil, Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi alanlarından sorular sorulacak.

Ortaöğretim kurumlarına özel ya da resmi ortaokullar, geçici eğitim merkezleri (GEM) ve imam hatip ortaokullarını başarıyla tamamlayan öğrenciler yetenek, beceri, kayıt alanı ve bilgileri doğrultusunda sınavlı ya da sınavsız yerleştirilebilecek.

Merkezi sınav puanı (MSP) ile öğrenci kabul eden eğitim kurumlarının belirlenmiş olan kontenjanlarına, puan sıralamasına göre tercihte bulunabilecek. Yerleştirmeyi Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yapacak.

MSP puanı ile öğrenci alan okullarda, MSP puan eşitliğinin yaşandığı durumlarda aşağıdaki durumlara bakılacak:

  • 6. 7. ve 8. Sınıflarındaki yıl sonu başarı puanına (YBP)
  • Devamsızlık gün sayısına
  • Tercih önceliğine
  • Öğrencinin doğum tarihine
  • Ortaokul Başarı Puanına (OBP)

 

 


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500