Eğitimde TEOG’suz Yeni Dönem Başladı
Güncelleme 

Eğitimde TEOG’suz Yeni Dönem Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG sınavlarının kaldırılmasıyla birlikte sınavlı ve sınavsız öğrenci kabulü yapacak okullarla ilgili gerekli olan bütün çalışmalarını tamamladı. Bu okulların listesi bu ayın sonunda duyurulacak. Öğrencilere ise PİSA ve TİMSS’de şu ana kadar çıkan soruların tekrar edilmesi öneriliyor.

Eğitimde TEOG’suz Yeni Dönem Başladı
Eğitimde TEOG’suz Yeni Dönem Başladı Ersin YıldırımMEB tarafından TEOG sınavlarının kaldırılması eğitim yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Konuyla ilgili yapılan açıklamada gerekli olan bütün ayrıntıların tamamlandığı açıklandı. TEOG’suz yeni dönemde liselere geçmek isteyen öğrenciler yüzde 90’ı ‘’yerli yerleştirme’’ ismi verilen modele uygun olarak ikamet ettikleri yere en yakın liseye kayıt olabilecek. Geriye kalan yüzde 10’luk kısım ise merkezi sınav ile belirlenmiş okullara girmek için ter dökecek.

TEOG’suz yeni dönemle ilgili olarak bazı açıklamalarda bulunan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, sınav ile öğrenci alımı yapacak sosyal ve fen bilimleriyle, proje okullarının isimlerinin belirlendiğini ve bu okulların listesinin bu ay sonu açıklanacağını ifade etti.

Sınav ile öğrenci alımı yapacak okullara girebilmek için öğrenciler, 2 Haziran 2018 tarihinde LGS sınavına girecek. Yaklaşık iki aylık bir sürenin kaldığını hatırlatan uzmanlar, sınava girecek öğrencilere ezbere dayalı değil, muhakeme ve yeteneklerini ölçmeye dayalı soruların çıkacağını söyledi. Ayrıca öğrencilerin PİSA ve TIMSS geçmiş dönemde çıkan sınav sorularını internetten indirip çalışmalarını önerdi.

LGS sınavının çok zor olacağının beklenmesi ve herkes tarafından konuşulması sebebiyle açıklama yapan Oğuzkaan Koleji Eğitim Koordinatörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Yılmaz, ‘’Bu tür söylentilerle lütfen kafanızı meşgul etmeyin. Çalışan öğrenciye zor diye bir şey yoktur. Ayrıca sınav soruları kolaysa bütün öğrencilere kolaydır, zorsa tüm öğrencilere zordur. Sınav kolay olduğunda okulların puanları da yükselir. Bir okul sınav zorsa 80 net ile öğrenci alır, sınav kolay ise 90 netle alır. Bu yüzden yıllardır söylenen sınav kolaydı ya da zordu söylemlerine inanmayın. Herkesin şansı eşit.’’ ifadelerini kullandı.

 

 


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500