2018 yılı öğretmenler için il içi yer değiştirme başvuruları
Güncelleme 

2018 yılı öğretmenler için il içi yer değiştirme başvuruları

Bulunduğu kurumda üç yıl çalışan öğretmenler için il içi yer değiştirme başvuruları her yıl haziran ayı içerisinde yapılır. 2018 yılı, il içi yer değiştirme başvuruları ne zaman yapılacak? Başvuru şartları nelerdir? Başvurular ne zaman sonuçlanacak?

2018 yılı öğretmenler için il içi yer değiştirme başvuruları
2018 yılı öğretmenler için il içi yer değiştirme başvuruları Ersin Yıldırım2018 yılı öğretmenlere yönelik il içi yer değiştirme başvuruları, 22 Mayıs 2018 ve 25 Mayıs 2018 tarihleri arasında yapılacak. Atamalar valilikler tarafından 30 Mayıs 2018 tarihine kadar yapılacak ve öğretmenler 8 Haziran 2018 tarihinden sonra ilişkilerini keserek, yeni görevlerine başlayacak.

Kimler il içi yer değiştirmeye başvurabilir?

Atama ve Yer değiştirme Yönetmeliği’nin 52. Maddesi 1. Fıkrasına göre 30 Eylül2018 tarihi dikkate alınmak üzere bulunduğu kurumda üç yılını doldurmuş öğretmenler, il içi yer değiştirme için başvurabilir.

Üç yılını doldurmadığı halde bazı öğretmenlerinde il içi yer değiştirme hakkı bulunur. Bulunduğu kurumda üç yılını doldurmadığı halde il içi yer değiştirme hakkına sahip olabilecekler;

  • Bulunduğu kurumda norm fazlası olan öğretmenler,
  • Zorunlu görev yükümlülüğü olan ve zorunlu hizmet kapsamında olmayan okulda görev yapan zorunlu hizmet kapsamında sayılan okullara tayin isteyecek öğretmenler,
  • Bulunduğu kurumda yönetici olarak görev yapıp, yöneticilik yapmak istemeyip öğretmen olarak görev yapmak isteyenler olarak belirtilebilir.

Öğretmenlerin il iç yer değiştirme isteğinde bulunurken atamaya esas hizmet puanının hesaplanması için 25 Mayıs 2018 tarihi esas alınacak ve bu tarihe göre hizmet puanı hesaplanacaktır.

İl içi yer değiştirme başvurusu sırasında kaç tercih hakkı bulunuyor?

Öğretmenler, il içi yer değiştirme başvurularında en fazla 40 kurum tercih hakkına sahiptirler. Aynı kurumu tercih edenler öğretmenler için, hizmet puan üstünlüğü dikkate alınırken; hizmet puanları eşit olanlar arasında atama yapılırken, hizmet süresi fazla süresi fazla olanın ataması yapılır. Eğer hizmet süreleri de eşit ise, bilgisayar kurası dikkate alınarak; atama yapılır.

İl içi yer değiştirme başvurusu iptal edilebilir mi?

22-25 Mayıs 2018 tarihleri arasında il içi yer değiştirme başvurusunda bulunup, başvurusu kaydedilen öğretmenler başvuru tarihi bitmeden il ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerine iptal dilekçesi ile başvurarak; yer değiştirme başvurularını iptal ettirebilirler. Atamalar yapıldıktan sonra, öğretmen atamasını iptal ettirmek isterse, ancak yönetmelikte belirtilen mazeret durumları oluşursa atamaları iptal edilir. Yoksa il içi atamalarda, iptal söz konusu değildir.

Üç yıl bulunduğu eğitim kurumunda çalışma şartı kapsamında değerlendirilen durumlar nelerdir?

Öğretmenin kadrosunu bulunduğu eğitim kurumunda yani okulda bulunması durumunda 3 yıl dolarken bazı durumlarda görev süresinin 3 yıl olması kabul edilir.

  • Sözleşmeli öğretmen olarak,
  • Acemili hariç asker öğretmenlik süresi,
  • Diğer eğitim kurumlarında ders okutmak üzere görevlendirilen ya da kurum yöneticisi olarak görevlendiği süreler üç yıl kapsamı içerisinde değerlendirilir.

Kısa dönem askerlik yapan öğretmenler için, askerlik görev süresi içerisinde değerlendirilmez.

İzinde ya da askerde olan öğretmen il içi yer değiştirmeye başvurabilir mi?

Yurt dışında görevli öğretmenler ile aylıksız izinde olan öğretmenler 30 Eylül 2018 tarihi itibarıyla izinlerinin sona ereceğini belgelendirir ve üç yıl görev yapmış ise tayin isteme hakkına sahip olur. Eğer 1 Ekim 2018 tarihine kadar görevlerine başlamaz iseler, atamaları iptal edilir. Aynı durum doğum izninde olan ve askerde olan öğretmenler içinde geçerlidir. Doğum izninde ve askerde olan öğretmende il içi yer değiştirme başvuru hakkına sahip ise ve 30 Eylül 2018 tarihi itibarıyla izin ya da askerlik süresinin dolduğunu belgelendirirse başvuru hakkına sahip olur.

il içi yer değiştirme başvuru şartları doğum izni

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500