Güvenlik Soruşturmasına Göre 50/d'li ÖYP'liler, Yeniden Atanabilecek!
Güncelleme 

Güvenlik Soruşturmasına Göre 50/d'li ÖYP'liler, Yeniden Atanabilecek!

ÖYP Araştırma Görevlileri, Olağanüstü Hal Kanun Hükmünde Kararname göre bir yılı aşkın bir süredir güvenceleri elinden alınmıştı. ÖYP Araştırma Görevlileri’nin mağduriyetleri giderilecek mi? 50/d’li ÖYP’liler görevlerine yeniden atanabilecek mi? İşte detaylar…

Güvenlik Soruşturmasına Göre 50/d'li ÖYP'liler, Yeniden Atanabilecek!
Güvenlik Soruşturmasına Göre 50/d'li ÖYP'liler, Yeniden Atanabilecek! Ersin Yıldırım01 Eylül 2016 tarihinde yapılan 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu EK 30 maddesine göre Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı’nda görev yapmak üzere atanan araştırma görevlileri 50/d statüsüne dönüştürülmüştü.  Olağanüstü Hal KHK doğrultusunda bir yıldan fazla bir süredir güvenceleri alınan 50/li ÖYP’lilerin yaşadıkları mağduriyet yapılan yasal düzenleme sayesinde giderildi.

Konu çok fazla tepkilere neden olurken, mağdur olan kişi sayısı da oldukça fazla oldu. Üniversitesi tarafından 33/a statüsüne atanmayan, doktorası bittiği halde ilişiği kesilen akademisyenler için geç de olsa TBMM tarafından torba yasa kapsamında ek geçici madde ile kadrolarına kavuşma fırsatı doğdu.

18 Mayıs 2018 tarihinde,

  • 7143 sayılı Vergi ve Alacakların yeniden yapılandırılması ile ilgili kanunu,
  • Bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına yönelik kanunun n 15 inci maddesi,
  • 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu EK 30 maddesine göre eklenen geçici maddeler, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kimler yeniden göreve atanabilecek?

Resmi Gazete’de yayımlanan hükümler gereği,

Başarısız olup lisansüstü eğitimini tamamlayamayanlar ve FETÖ/PDY gibi terör örgütleri ile bağlantısı sebebiyle ilişiği kesilenler hariç, 50/d statüsünde halen lisansüstü eğitimleri sürenler bu haktan yararlanabilecekler.

Haktan yararlanmak için, 18 Mayıs 2018 tarihinden itibaren üniversitelerle ilişiği kesilen ÖYP’liler de dahil kadrolarının ait olduğu kuruma yazılı başvuruda bulunmalıdırlar. Başvuruda bulunan ÖYP’liler bulundukları il ya da ilçede arşiv ve güvenlik araştırmasına tabi tutularak; araştırma sonucu olumlu olanlar, 2547 sayılı kanunun 33/a bendine göre yeniden atanacaktır.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500