Yetenekle liseli olacak öğrenci başvuruları 1 Haziran’da!
Güncelleme 

Yetenekle liseli olacak öğrenci başvuruları 1 Haziran’da!

Milli Eğitim Bakanlığı, yetenek sınavı ile öğrenci alacak liseler ile ilgili detayları belirledi. Yetenek sınavı ile liseler için başvurular ne zaman? İşte detaylar…

Yetenekle liseli olacak öğrenci başvuruları 1 Haziran’da!
Yetenekle liseli olacak öğrenci başvuruları 1 Haziran’da! Ersin YıldırımYetenekle sınavı ile öğrenci alacak liselerin başvuru esasları Milli Eğitim Bakanlı tarafından belirlendi. Buna göre yetenek sınavı ile öğrenci alan liseler için 1 Haziran 2018 tarihinde başlayacak ve 26 Haziran 2018 tarihinde bitecek.

Bakanlık yetenek sınavı ile öğrenci alan

  • Güzel sanatlar liseleri,
  • Spor liseleri ile
  • Klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerinin için öğrenci alınmasıyla ilgili başvuru usul ve esaslarının yer aldığı bir genelge yayımladı.

2017-2018 eğitim-öğretim yılında 8.sınıfı bitirecek olan öğrenciler, dilekçeleri ile birlikte öğrenim görmek istedikleri okul türünün bir tanesi için okul müdürlüğüne e-okul üzerinden başvuruda bulunacak. Öğrenciler sınav giriş belgesini de e-okul üzerinden alabilecek.

Geçici eğitim merkezlerini (GEM) bitiren öğrenciler ise, dilekçeleri ile birlikte bir fotoğraf ve ortaokul başarı puanını gösteren öğrenim belgesi ile başvuruda bulunabilecek.

Okul müdürlükleri gerekli işlemleri tamamladıktan sonra sınava girecek öğrencilerin listesini 27-29 Haziran 2018 tarihleri arasında okullarında ve okulların internet sayfasında yayımlayacak.

Yetenek sınavı 2-6 Temmuz arasında yapılacak

Yapılacak yetenek sınavı, bölümlere göre 2-6 Temmuz 2018 tarihlerinde oluşturulan komisyonlar tarafından yapılacak. Yetenek sınavında 50 ve üzeri puan alan öğrenciler başarılı sayılacak ve değerlendirmeye alınacak.

Yetenek sınavında başarılı olan öğrenciler için puan hesaplaması yapılırken; yetenek sınavının %70’i ile okul başarı puanının %30’u alınarak 100 puan üzerinden sınav puanı hesaplanacak.

Rehberlik ve Araştırma Merkezleri görev yapan özel eğitim değerlendirme kurulu kararı ile özel eğitime ihtiyacı olan ve kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, kendi aralarında özel beceri ve yetenek sınavına tabi olacak.

En yüksek puandan aşağıya doğru sıralama yapılarak, bölümler bazında öğrenci kontenjanı kadar asıl ve yedek liste hazırlanacak.  6 Temmuz 2018 tarihinde mesai bitiminde okullarda ve okulların internet sayfasında listeler yayımlanacak.

Okul Kayıları 9-11 Temmuz’da yapılacak

Okullara öğrenci kayıtları 9-11 Temmuz 2018 tarihleri arasında yapılacak.  Kayıtlar e-okul sistemi üzerinden yapılacak ve açık kontenjan olması durumunda yedek listeden puan sırasına göre kayıt hakkı kazananlar 12 Temmuz 2018 tarihinde okullarda ve okulların internet sayfalarında açıklanacak. Aynı zamanda velilere de bildirim yapılacak. 13 Temmuz 2018 tarihinde bu öğrencilerin kayıt işlemi tamamlanacak.

Kayıt sırasında açık kontenjanı olan ama yedek listesinde yeterli sayıda öğrencisi bulunmayan okullar, 16-17 Temmuz 2018 tarihlerinde yeni bir başvuru alacak. 18-19 Temmuz 2018 tarihlerinde bir önceki sınav usullerine göre sınav yapılacak. Başarılı öğrencilerin 20 Temmuz 2018 tarihinde kayıtları yapılacak.

Yetenek sınavı ile alan liselere kayıt yaptırıp, tercihleri doğrultusunda farklı bir liseye yerleştirilen öğrenci, bu liselerde kayıt hakkından vazgeçmiş sayılacak.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Pınar     2018-05-28 Görsel sanatlar okumak istiyorum. Ama nasıl hangi sınava giricem daha hiçbir fikrim yok yardım edermisiniz?
Berivan     2018-05-28 Besyocu olmama çok az bir süre kaldı. Hadi hayırlısı olsun bakalım. Binlerce kişi arasından inşallah seçilirim.
Çağla     2018-05-27 Ben şimdi spor akademesine gitmek için tek sınav başvurusu yaptım. İnşallah doğrudur.
Zelal     2018-05-26 Besyo okumak istiyorum. Ve başarılı olucağıma inanıyorum. Sınav bi an önce gelsede kurtulsak.