Sivilden komiser yardımcısı alımı ne kadar doğru?
Güncelleme 

Sivilden komiser yardımcısı alımı ne kadar doğru?

Emniyet Hizmetleri Sınıfında görev yapan personel sivilden komiser alımı ile ilgili doğru olmadığını ifade ediyor. Sivilden komiser yardımcısı alımı neden doğru değildir? Konu ile ilgili detaylar…

Sivilden komiser yardımcısı alımı ne kadar doğru?
Sivilden komiser yardımcısı alımı ne kadar doğru? Hüseyin YanarGüvenlik, hem toplum hem de insanlar için en temel ihtiyaçları arasında yer alırken, devletin en önemli görevleri arasında güvenliği sağlamak gelmektedir. Diğer kamu hizmetlerinde olduğu gibi güvenlik hizmetinin doğru ve sağlıklı uygulanması için alanında uzaman ve tecrübeli kişiler tarafında icra edilmesi gerekmektedir. Fakat Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından komiser yardımcılığı alımı sırasında gerekli niteliklerin baz alınmadığını görüyoruz.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından komiser yardımcılığı alımı için meslek içi ve sivil olmak üzere iki farklı uygulama söz konusudur. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi liyakat ve tecrübe olarak meslek içinden adil şekilde yapılan yazılı sınavlarla komiser yardımcılığı alımı gerçekleştirilmelidir. Yapılan son duyurularda ise, durumun farklı olması polis teşkilatında şaşkınlığa sebep olmuştur.

 

Yapılan duyuru tepkilere neden oldu!

25 Mayıs 2018 tarihinde sivilden 3000, meslekten 500 komiser yardımcısı alınacağına dair ilan ve özellikle meslekten alınan 500 komiser yardımcısının Özel Harekat Başkanlığı’nda görev alacağının duyurulması tepkiler neden oldu.

Emniyet teşkilatı içerisinde yıllardır görev yapan, tecrübeli ve liyakatlı lisans mezunu polis memuru varken sivilden komiser yardımcısı alımının riskli ve tecrübe gerektiren bir işe atanması ne kadar doğru bir karar sorgulanıyor.

Mağdur edilen polisler ‘’ Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a polis teşkilatı içerisinde onbinlerce lisans mezunu hatta yüksek lisans öğrenimi yapmış polis memurlarının var olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Böyle bir ‘’ihtiyaç alımı’’ tanımının neye denk geldiğini öğrenmek istiyoruz.’’ dediler. Talepleri ise en azından sivil komiser alımlarındaki 3 bin olan sayısının yarı yarıya şeklinde düzenlenmesidir.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500