Anneler için devletten 5 Bin 50 TL Destek
Güncelleme 

Anneler için devletten 5 Bin 50 TL Destek

Devlet tarafından verilen çocuk parası ve süt parasından yararlanmak için neler yapılması gerekiyor?

Anneler için devletten 5 Bin 50 TL Destek
Anneler için devletten 5 Bin 50 TL Destek Ayşe YılmazYeni doğum yapan annelere yönelik Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, çocuk parası ve süt parası adı ile devlet desteğinde bulunuyor. Devlet tarafından verilen çocuk parası ve süt parasından yararlanmak için neler yapılması gerekiyor? Verilen destekten kimler nasıl faydalanabilir? 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2017 yılına sonuna kadar doğmuş olan 3 milyon 77 bin 206 bebek adına devlet annelere destek sağladı ve 2018 yılının başından bugüne kadar doğmuş olan 500 binden fazla bebek içinde annelere destek sağlandı.  Devlet tarafından 2018 yılına kadar doğan bebekler için 1 milyar TL’den fazla destek ödendi.  Devlet desteğinden faydalanan annelerin desteği almaları adına bebeklerinin yurt içi ya da yurt dışında doğsa da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ya da mavi kart sahibi olması gerekiyor.

Devlet desteği, 5 bin 50 TL

Devlet desteğinden faydalanmak isteyen anneler için aranan tek bir şart bulunmaktadır ki o da annenin çalışıyor olmasıdır. Anne ilk bebeğini dünyaya getirmişse 300 TL, ikinci bebeğini dünyaya getirmişse 400 TL ve üç ve daha fazla bebek dünyaya getirmiş ya da getirecekse 600 TL her bebek için alabiliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödemeler gerçekleştirilirken; aynı zamanda anneler bebekleri için süt parası alabiliyor. Süt parası adı altında verilen desteğin bu sene ki bedeli süt 149 TL olarak ödeniyor. Doğum sonrası anneler ‘’iş göremezlik’’ adı altında izin kullanıyor. Bu ödemenin miktarı ise, bu yıl için 5 bin 50 TL olarak belirlenmiştir.

 

devlet desteği çocuk parası süt parası

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500