Oyun bağımlılığı, zihinsel sağlık sorununa neden oluyor!
Güncelleme 

Oyun bağımlılığı, zihinsel sağlık sorununa neden oluyor!

Bilgisayar oyun bağımlılığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından resmi olarak zihinsel sağlık sorunu olarak kabul edildi.

Oyun bağımlılığı, zihinsel sağlık sorununa neden oluyor!
Oyun bağımlılığı, zihinsel sağlık sorununa neden oluyor! Ayşe YılmazBilgisayar oyun bağımlılığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından resmi olarak zihinsel sağlık sorunu olarak kabul edildi. Sunulan yönerge sonucunda Dr. Shekhar Saxena’nın bilimsel kanıtlar eşliğinde oyun bağımlılığı sağlık sorunu olarak kabul edildi.

Oyun oynamakla oyun bağımlısı olmak arasındaki ayrımı iyi bilmek gerekiyor. Video oyunları şu an en çok tercih edilen eğlence araçları arasında yerini alırken, konudaki ince ayrıma belirtildiği üzere dikkat edilmesi gerekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü bu çizgiyi doğru olarak çizerse, oyun oynamak ile oyun bağımlılığı arasındaki fark doğru anlatılabilirse, sonuçları mutlaka faydalı olacak ve akılcı çözümlerle bağımlılık engellenecek ya da ortadan kaldırılabilecektir.

Ama aradaki fark yerine oyun zararlıdır ve gençler oyunlardan uzak tutulmalı şeklinde olay yorumlanırsa, dünyanın dört bir tarafından tepkiler çoğalacaktır.

Bu konuda endişelerini bildiren Dr. Joan Harvey, İngiliz Psikoloji Derneği sözcüsü olarak; ailelerin endişelerini rahatlatacak açıklamalarda bulundu.

Dr. Joan Harvey ‘’Böyle bir sorun için ebeveynlerin endişelenmesi gerekmiyor. Oyun bağımlılığı ya da oyun bozukluğu, gençler arasında oyun oynayan küçük bir kesimi kaplıyor ve engellenebilir bir durum.’’ açıklamasında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü Video oyunları oyun bağımlılığı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500