Sözleşmeli Personellerin İzin Hakları Düzenlendi
Güncelleme 

Sözleşmeli Personellerin İzin Hakları Düzenlendi

Bakanlar Kurulu tarafından sözleşmeli personellerin izin haklarında düzenleme yapılarak, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sözleşmeli personelin izin haklarında yapılan değişiklikler nelerdir? Konu ile ilgili detaylar…

Sözleşmeli Personellerin İzin Hakları Düzenlendi
Sözleşmeli Personellerin İzin Hakları Düzenlendi Ayşe YılmazBakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak sözleşmeli personelin izin haklarında değişiklikler yapıldı ve yürürlüğe girdi.  

Bakanlar Kurulu kararı düzenlenen Resmi Gazete'de yayımlanan kararlar dahilinde sözleşmeli personelin;

  • Evlenme izni,
  • Doğum izni,
  • Evlat edinme izni,
  • Süt izni,
  • Vefat izni,
  • Vardiyalı işler
  • Mazeret izni,
  • Refakat izni,
  • İstisnalar izni haklarında düzenlemeler yapıldı.

Sözleşmeli personelin doğum izni

Sözleşmeli personelin doğum izninden önce doğum yapması durumunda kullanılmayan doğum izinleri, doğum sonrasındaki doğum iznine eklenecektir.

Sözleşmeli personelin süt izni

Bir yaşından önce küçük çocukları emzirmek için süt izni 1,5 saat iken, yeni düzenleme ile ilk altı ay için 3 saat, ikinci altı ay için 1,5 saat süt izni verilecektir.

Sözleşmeli personelin doğum ve vefat izni

Sözleşmeli personel kendi isteği üzerine eşinin doğum yapması halinde iki gün izin verilirken; yeni düzenleme on güne çıkarıldı. Kendisinin ya da çocuğunu evlenmesi; annesinin, babasının, kardeşinin,  eşinin ya da çocuğunu ölmesi durumunda her ayrı olay için üç gün izin verilirken düzenleme ile yedi güne çıkarılıyor.

Sözleşmeli personelin mazeret izni

Sözleşmeli personelin yıllık izin hakkı bulunmazken, belirtilmiş olan haller dışında bulunan mazeretler sebebiyle bir sözleşme döneminde on günlük yıllık izin hakkı kullanabilir. Bu izni verme yetkisi yetkili amir tarafından ücretli mazeret izni adı altında verilebilecek.

Sözleşmeli personelin evlat edinme izni

Yeni düzenleme ile sözleşmeli personel evlat edinme izni verildi. Üç yaşından küçük bir çocuk evlat edinmeyi planlayan aile için sözleşmeli personel eş ile sözleşmeli personel olmayan eş için çocuk edinme tarihinden geçerli olmak üzere sekiz hafta süre ile evlat edinme izni verilebilir.

Sözleşmeli personelin refakat izni

Sözleşmeli personele verilen yeni haklardan biri de refakat izni oldu. Anne, baba, eş ya da çocuğa bakmakla yükümlü olan sözleşmeli personel, refakatçi olmadığı durumunda bakmakla yükümlü olduğu kişilere dair hayati risk söz konusu ise, tedavi süresi boyunca bakım nedeniyle üç ay kadar refakat izni kişini isteği üzerine verilebilecek.

Sözleşmeli personelin vardiyalı işler ve istisnalar izni

Günlük devamlılık gösteren işlerde çalışan sözleşmeli personel için çalışma koşulları kurum tarafından düzenlenir ve yeni düzenleme ile sözleşmeli kadın personele, tabip raporu ile birlikte hamileliğini yirmi dördüncü haftasından önce ve yirmi dördüncü haftasından sonra zorunluluktan dolayı ile doğum sonrası geçerli olmak üzere iki yıl boyunca gece nöbeti ya da vardiyası verilemez. Engelli bireylere ise sözleşmeli personel olması durumunda gece nöbeti ya da vardiyası verilemez.

 

 

Bakanlar Kurulu sözleşmeli personel mazeret izni

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500