Araştırma yapmayı planlayan lisansüstü öğrencilerine burs verilecek!
Güncelleme 

Araştırma yapmayı planlayan lisansüstü öğrencilerine burs verilecek!

Yüksek Öğretim Kurulu resmi internet sitesi üzerinden yapılan duyuru doğrultusunda, üniversitelerin araştırma projelerinde görev yapacak lisansüstü öğrencilere burs verilecek. Burslar kime verilecek? Burs miktarları ne kadar olacak? İşte detaylar…

Araştırma yapmayı planlayan lisansüstü öğrencilerine burs verilecek!
Araştırma yapmayı planlayan lisansüstü öğrencilerine burs verilecek! Ayşe YılmazYüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından internet sitesi üzerinden yayımlanan duyuruya göre; yüksek lisans ve doktora öğrencileri üniversitelerde yapılan araştırma projelerinde görev alırsa, ilk kez uygulanan çalışma sayesinde burs verilecek.

Yüksek Öğretim Kurulu tarafından yayımlanan ilan içerisinde ‘’Yüksek Öğretim Kurulu, ilk kez uygulanan çalışma sonucunda lisansüstü eğitim öğrencilerinin üniversite araştırma projelerinde görev alması durumunda burs verilecek ve burs tutarları için en üst sınırlar tarafımızdan belirlendi.’’ İfadeleri kullanıldı.

Yüksek Öğretim Yürütme Kurulu tarafından verilen karar doğrultusunda ilk kez üniversite projelerinde araştırmacı olarak yer alacak yüksek lisans öğrencileri için aylık bin 400 TL, doktora öğrencilerine de 2 bin 100TL burs ödenmesine karar verildi.

Açıklama YÖK Başkanı’ndan geldi

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç tarafından yapılan açıklama kapsamında bursiyer çalıştırmaları adına ‘’Üretim Reform Paketi’’ adı altında kendi araştırma fonlarından ücret ödemek adına yeni düzenlemeler yapıldı belirtildi.  Yasal düzenlemenin yapıldığını hatırlattı. Böylelikle sürecin yasal dayanağının da oluşturulduğunu belirten YÖK Başkanı ‘’Düzenleme ile birlikte ‘’Üniversiteler Bilimsel Araştırma Projeleri Birimleri’’ kendi bütçelerinden karşılamak üzere projeler için bursiyer çalıştırabilecek. YÖK Yürütme Kurulu bursiyeler için ödenecek burslar için üst limitleri belirlerken, yüksek lisans öğrencilerine aylık olarak bin 400TL ödenecek. Doktora öğrencilerine ise 2 bin 100TL aylık burs ödemesi yapılacak.’’ şeklinde açıklama yaptı.

Yüksek Öğretim Kurulu YÖK burs

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500