Eski ALES sonuçlarına yönelik mağduriyetler gideriliyor!
Güncelleme 

Eski ALES sonuçlarına yönelik mağduriyetler gideriliyor!

Yüksek Öğretim Kurumu, ALES mağdurlarının taleplerini dikkate alarak, mağduriyeti giderdi. ALES eski sonuçları ne zamana kadar geçerli olacak? ALES sonuçları kaç yıl geçerli olacak? Detaylar…

Eski ALES sonuçlarına yönelik mağduriyetler gideriliyor!
Eski ALES sonuçlarına yönelik mağduriyetler gideriliyor! Ayşe YılmazEski ALES sonuçlarına bağlı mağduriyet yaşayan adayların mağduriyetleri YÖK tarafından giderildi. Teni yapılacak ALES 30 Eylül 2018 tarihinde yapılacak ve yapılan ALES sonuçları açıklanana kadar, eski ALES sonuçları geçerli olacak.

ALES sonuçlarının geçerliliği 2017 yılı ve öncesi için YÖK başkanlığı tarafından 5 yıla çıkarılmıştı. Danıştay 8. Dairesi tarafından Mayıs 2018’de ALES sonuçlarının 5 yıl geçerli olmasına dair karar durdurulmuştu.

Mahkeme kararına bağlı olarak YÖK Başkanlığı, 11 Haziran208 tarihinde tüm üniversitelerin rektörlüklerine resmi yazı yazarak ‘’Mahkeme kararı gereği 27.09.2017 tarihinden önceki ALES sonuçları açıklandığı tarih itibarıyla 3 yıl geçerli olacaktır.’’ şeklinde gönderide bulunmuşlardı.

Resmi yazı gönderimi mağduriyete neden oldu!

Yaşanan bu gelişmeler adayların mağdur olmasına neden oldu. Çünkü 5 yıl geçerli olduğunu düşünen adaylar, yeni ALES için başvuruda bulunup, sınava girmediler ve şuan itibarıyla geçerli bir puana sahip değiller ve lisansüstü eğitim başvuruları da puan olmadığı için iptal edilmeye başlamıştı.

Bunun üzerine adayların mağduriyetleri haber konusu olmuş ve YÖK tarafından açıklama bugün itibarıyla yapılarak mağduriyet giderilmiştir.

Yürütmesi durdurulan madde nedeniyle adayların lisansüstü eğitim ya da öğretim elemanlığına başvuru hakları elinden alınmış ve şu an itibarıyla sınava girme hakları da bulunmadığı için süreci tamamlamaları mümkün değildir. Bu nedenle YÖK gerekli çalışmaları yaparak, mağduriyetin giderilmesi adına yeni yapılacak ALES tarihine kadar adayların mevcut ALES sonuçlarının geçerli olmasına karar vermiştir.

 

 

ALES sonuçları YÖK mahkeme kararı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500