2018 DGS sınav tarihinde değişiklik mi yapılıyor?
Güncelleme 

2018 DGS sınav tarihinde değişiklik mi yapılıyor?

Lisans tamamlamak ve üniversite eğitim hayatına devam etmek isteyen öğrencilerin girdiği Dikey Geçiş Sınavı ne zaman yapılacak? ÖSYM tarafından sınav tarihi değiştirildi mi? Konu ile ilgili detaylar…

2018 DGS sınav tarihinde değişiklik mi yapılıyor?
2018 DGS sınav tarihinde değişiklik mi yapılıyor? Ayşe YılmazÖlçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)’nin  yapacağı Dikey Geçiş Sınavı tarihi değiştirildi. Açıklama ÖSYM tarafından yapılırken, sınav tarihinin Açık Öğretim Fakültesi üç ders sınavıyla aynı gün olduğu belirtildi.

Dikey Geçiş Sınavı tarihi neden değiştirildi?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi sınav takvimine göre 8 Temmuz 2018 tarihinde yapılacaktı. Erken seçim nedeniyle aynı gün Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunun yapılacak olması nedeniyle DGS tarihi değiştirilerek 21 Temmuz 2018 tarihine ertelendi ama başvuru tarihlerinde bir değişiklik söz konusu olmadı.

Dikey Geçiş Sınavı’nın kısaltılmış hali olan DGS, ön lisans mezunlarının girdiği ve 4 yıllık fakültelere geçiş yapabilmeleri için girdikleri sınavdır. DGS’ye girmek için ya meslek yüksekokul veya açık öğretim ön lisans bölümlerinden mezun olmak ya da mezun olacak durumda olmak gerekiyor. Eğer son sınıf öğrencisi iseniz, stajınızı tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Açık öğretim meslek yüksek okulu ya da ön lisans mezunu iseniz ve 4 yıllık açık öğretim lisans programlarına alanınıza göre yerleşmek istiyorsanız, Dikey Geçiş Sınavı’na girmeden yani sınavsız geçiş yapma hakkınız bulunmaktadır.

 

 

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi sınav tarihi Dikey Geçiş Sınavı DGS

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500