Maaş Hesabı Emekliler için Değişiyor
Güncelleme 

Maaş Hesabı Emekliler için Değişiyor

12 milyon emeklinin daha iyi koşullarda yaşaması için arayışlar devam ederken, maaş hesapları emekliler için değişiyor. Emekli maaşlarında yapılacak değişiklikler nelerdir? Emekliler için geliştirilen 3 ayrı formül nedir? Detaylar…

Maaş Hesabı Emekliler için Değişiyor
Maaş Hesabı Emekliler için Değişiyor Ayşe YılmazSon yıllarda emeklilerin maaşlarını artırmaya yönelik düzenlemeler, seyyanen yapılan artışlar ile bankaların promosyon ödemeleri sayesinde maaşlarda iyileştirmeler söz konusu olsa da yapılabilecekler yönünde arayışlar devam etmektedir.  Ancak yapılanlar yeterli görülmeyip şu an üç farklı model sayesinde emekli maaşları arasındaki uçurumlar giderilmeye çalışılıyor.                                 

Emekli maaşlarına 700 TL’lik artış mevcut

Mevcut uygulamalar doğrultusunda şuan en düşük memur maaşı 998 TL ve yeni modele göre hazırlıklar devam ederken hedef, en düşük memur maaşının o yıl ki asgari ücrete endekslenmesini içeriyor ve böylece emekli maaşlarına bu yıl ki asgari ücret (bin 603) düşünülürse 600-700TL’lik bir artış yapılmış olunacak.

Emekli maaşlarını iyileştirmek adına düşünülen ikinci model ise, zam farklılıklarını ortadan kaldırmak. Sosyal Güvenlik Kurumları tek çatı altında SGK altında birleştirilince uygulamalarında standart olması gerekiyor fakat farklı zam oranları bekleniyor. Bağ-Kur ve SSK emeklileri zam oranları için enflasyonu beklerken, Emekli Sandığı emeklileri toplu sözleşme sonucunda çıkan zam oranını bekliyor. Tüm emeklilerin zam oranlarının toplu sözleşme ile belirlenmesi üzerine bir model üzerine çalışmalar devam ediyor.

Emekli maaşları için yaş ayarı

Emekli maaşlarını iyileştirmek adına düşünülen üçüncü modelse, yaşlı ve bakıma muhtaç yaşlıların maaşlarını düzenlemeyi içeriyor. Bu doğrultuda emekli maaşı hesaplanırken ‘’geçim ve bakım’’ durumunun dikkate alınması planlanıyor. Yaşça büyük olan ve yardıma muhtaç olanlar daha fazla maaş alacak. Konunun bu yıl sonuna kadar yasalaşması için çalışmalar devam ediyor. Hem bakıma muhtaç hem de ihtiyaç sahibi 80 yaşındaki bir insan bin 100 TL maaş alıyorsa, ihtiyacı olduğunun tespiti üzerine %100 zam yapılarak 2 bin 200 TL’ye yükseltilecek.

Temmuz maaşı zam oranı en az %7

Emeklilerin maaş artış dönemleri yaklaştıkça, emeklilerin gözü kulağı zam oranlarının kaç olacağında… SSK ve Bağ-Kur emeklileri enflasyon oranını beklerken, Merkez Bankası Ocak- Haziran aylarına yönelik aylık enflasyon oranı beklentisinde %7,27’yi işaret ediyor. Ocak-Mayıs aylarındaki enflasyon oranı %6,39 çıktı ve Merkez Bankası tarafından dün açıklanan ankete göre Tüketici Fiyat Endeksi %0,82 olarak açıklandı.

 Bu tahmin gerçekleşirse Bağ-Kur ve SSK emeklileri %7,27 oranında zam alacak. Kesin enflasyon oranı ise 3 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacak. Tahmin doğru çıkarsa %7,27’lik zam oranı SSK ve Bağ- Kur emekli maaşlarına 68 TL ile 325 TL arasında bir artışa neden olacak.

Emekli Sandığı emeklileri maaş zamları, toplu sözleşme ile belirlenmesi nedeniyle %4 lük zam ile beraber, enflasyon farkından kaynaklı zam alacak ve enflasyon oranı %7,27 tahmini çıkarsa %3,27 enflasyon farkı ile zamlı maaş alacaklar.

emekli maaşları memur maaşı maaş hesabı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500