2018 YKS barajını geçmek için kaç puan alınmalı ve kaç net yapmak gerekmektedir?
Güncelleme 

2018 YKS barajını geçmek için kaç puan alınmalı ve kaç net yapmak gerekmektedir?

Üniversiteli olmak isteyen milyonlarca öğrencinin gireceği ve bu yıl ilk kez uygulanacak YKS için barajı geçmek için kaç puan alınmalıdır? Barajı geçmek adına kaç net yapılmalıdır? İşte detaylar…

2018 YKS barajını geçmek için kaç puan alınmalı ve kaç net yapmak gerekmektedir?
2018 YKS barajını geçmek için kaç puan alınmalı ve kaç net yapmak gerekmektedir? Ayşe YılmazLise eğitimini tamamlayarak üniversiteye girmek için hazırlanan milyonlarca öğrencinin merak ettiği konu, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) baraj puanının kaç olması gerektiğidir. Baraj puanını geçen adaylar başarılı olacak ve istedikleri bölümlere yerleşmek adına tercih yapabilecek. 

İlk defa bu yıl uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için geri sayım süreci başlamışken tercih hakkı elde etmek isteyen adaylar baraj puanını ve aynı zamanda baraj puanını almak için kaç net yapılması gerektiğini sorusunun cevabını bekliyor.

2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı baraj puanı kaçtır?

Yaklaşık olarak 2,5 milyon lise mezununun gireceği Yükseköğretim Kurumları Sınavı  (YKS) sınav baraj puanı belli oldu. Buna göre yapılan açıklamalar doğrultusunda Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda barajı geçip, tercih hakkı elde etmek adına TYT (Temel Yetenek Testi)’de en az 150 puan almak Alan AYT (Alan Yeterlilik Testi)’de en az 180 puan ve üzeri almak gerekiyor. Bu da TYT’de 15 nete denk gelirken, AYT’de 20 nete denk gelmektedir.

2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ne zaman yapılacak?

YGS yerine getirilen ve bu yıl ilk kez uygulanacak olan YKS için başvurular Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından alındı. Sınav ise iki oturum halinde yapılacak olup, sınav tarihleri ve sonuç tarihleri,

1. Oturum (TYT)

Sınav Tarihi: 30 Haziran 2018 Cumartesi

Sonuç Tarihi: 31 Temmuz 2018 Salı

2.Oturum (AYT)

Sınav Tarihi: 01 Temmuz 2018 Pazar

Sonuç Tarihi: 31 Temmuz 2018 Salı YKS Yabancı Dil Oturumu

Sınav Tarihi: 30 Haziran 2018 Cumartesi

Sonuç Tarihi: 31 Temmuz 2018 Salı olarak açıklanmıştır.

2018 YKS baraj puanı Yükseköğretim Kurumları Sınavı YGS

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500