ÖSYM Güncelleme Uyarısı Yaparak YKS Adaylarını Uyardı!
Güncelleme 

ÖSYM Güncelleme Uyarısı Yaparak YKS Adaylarını Uyardı!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), güncelle uyarsı yaparak YKS adaylarını uyardı. Güncelleme uyarsının içeriği nedir? Hangi konuda güncelleme yapılması gerekiyor? Konu detayları …

ÖSYM Güncelleme Uyarısı Yaparak YKS Adaylarını Uyardı!
ÖSYM Güncelleme Uyarısı Yaparak YKS Adaylarını Uyardı! Ayşe YılmazÖlçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından duyuru yayımlandı. Yayımlanan duyuru kapsamında Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’na girecek adaylar için güncelleme uyarısında bulunuldu. Adaylardan talepte bulunulan güncelleme içeriği hakkında bilgi verildi ve eksiksiz güncelleme konusunda uyarıda bulunuldu.  

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)  Başkanlığı yayımladığı duyuruda adayların uyarıları dikkate almasının sınav sonuçlarının değerlendirilmesi aşamasında önemli olduğu belirtilerek uyarılara dikkat etmeleri konusunda gerekli önemlerin alınması gerektiğini belirtti.

ÖSYM’den yayımlanan duyuru içeriği;

"2018-YKS sonrası değerlendirme işlemlerinde, adaylara yönelik ortaöğretim seviyesindeki eğitim bilgileri kullanılır.

2018-YKS’ye başvuran adaylar 26 Haziran2018 - 04 Temmuz 2018 tarihleri arasında ‘’Aday İşlemleri Sistemi’nde (AİS)’’ bulunan internet adresi üzerinden, değerlendirme sırasında ve yerleştirme işlemleri sırasında kullanılması gereken ve istedikleri eğitim bilgilerini kontrol etmeleri gerekmektedir. Eğitim bilgileri seçildikten sonra 04 Temmuz 2018 tarihi saat 16.00’ya kadar işlemlerini onaylamaları gerekmektedir.

Eğitim bilgilerinde eksik ya da hata olduğunu düşünen adaylar, mezun oldukları/olacakları ortaöğretim kurumları ile görüşme yaparak, eğitim bilgilerini MEB e-okul sistemi üzerinden düzelttirmelidir. Düzeltme sonrası 26 Haziran 2018 - 04 Temmuz 2018 tarihleri arasında ÖSYM’nin resmi internet adresinden eğitim bilgilerini seçerek düzeltmelerini onaylamaları gerekmektedir.

Eğitim bilgisi e-okul’a eklenmeyecek durumda olan adayların ise Kamu Kurumları İşletim Sistemi (KKİS) sistemi üzerinden eğitim bilgilerini okullarına işlettirmeleri ve sonrasında aynı şekilde ÖSYM’nin resmi internet adresinden gerekli eğitim bilgilerini seçerek 04 Temmuz 2018 tarihi saat 16:00’ya kadar onaylama işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Adayların bireysel olarak yaptıkları ya da ortaöğretim kurumları tarafından doğrudan Merkezimize yapacakları değişiklik/düzeltme istekleri kabul edilmeyecek ve cevaplandırılmayacaktır.

Eğitim bilgisi kontrol ile seçme ve onaylama işlemleri 04 Temmuz 2018 tarihinde saat 16.00’da sona erecek olup, bu tarihler arasında adayların yaptıkları son seçim dikkate alınacak ve son girilen eğitim bilgisine göre değerlendirme ve yerleştirme işlemleri yapılacaktır.

2018 YKS’ye başvuran tüm adaylar eğitim seçme işlemi gerçekleştirmek zorundadır.  Bu seçme ve onay işlemi yapılmadığı sürece, OBP işlemlerinin yapıldığı tarih için adayın aktif olan bir eğitim bilgisi varsa, bu eğitim bilgisi geçerli kabul edilip kullanılacaktır.

Bu tarihte aday için birden fazla eğitim bilgisi mevcutsa ve başvuruda sırasında seçmiş olduğu eğitim bilgisi,  eğitim bilgileri arasında yer alıyorsa adayın aktif olan bu eğitim bilgisi kullanılacaktır.

(Onay işlemi yapmayan ya da yapamayan adaylar için başvuruda kullanılan eğitim bilgisi son eğitim bilgileri arasında yer almıyorsa ve bu durum anlaşılırsa; okul türü, alan ile dal bilgileri kullanılacaktır.)

Adayın başvuruda kullandığı eğitim bilgisi bu tarihlerde aktif eğitim bilgileri arasında yer almıyorsa adayın en son mezun olduğu eğitim bilgisi kullanılacaktır.’’ ifadelerine yer verildi.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM YKS

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500