Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi İçin Yeni Ekonomi Düzenlemesi
Güncelleme 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi İçin Yeni Ekonomi Düzenlemesi

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kararların daha hızlı alınmasına yönelik ekonomi yönetimde değişikliğe gidecek. Ekonomide yeniden yapılandırılacak ‘’Ekonomi Yönetim Sistemi’’ nasıl olacak? Konu ile ilgili detaylar…

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi İçin Yeni Ekonomi Düzenlemesi
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi İçin Yeni Ekonomi Düzenlemesi Ayşe YılmazEkonomi yönetiminin yeniden yapılandırılacağını belirtilirken, ekonominin üç yerde bütünleşeceği

  • Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı,
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı,
  • Ticaret Bakanlığı olarak bütünleşeceği belirtildi.

Ekonomide yeni dönem…

24 Haziran 2018 seçimleri sona erdi ve ekonomide yeni yönetim sistemine geçiş yapılıyor. Söz konusu yapılanma sayesinde netlik ve büyüme ekonomide esas alınacak.

Yeni yönetim modelinde ekonomi yönetimi;

  • Finans,
  • Üretim,
  • Ticaret sacayaklarına oturtulacak.

Yeni modele göre, faal bir koordinasyon için ekonomi yönetimi sisteminde bulunan bakanlıkların yapısı ile faaliyet alanlarında değişikliğe gidileceği ifade edildi. Ekonomi alanında şu an için 66 bakanlık mevcut iken, bakanlık sayının üçe indirgeneceği planlanıyor.

Bununla beraber yapılacak değişiklik 16 yılda toplam vizyon projelerinin 3 kattan fazla artan milli geliri sağlamasına rağmen, ekonomide canlılığı sağlaması adına sadeleşeceğine vurgu yapıldı. Diğer yandan Başbakan Yardımcılığına bağlı olarak faaliyet gösteren Hazine Müsteşarlığı’nın yeni yapılanmada Maliye Bakanlığı ile birlikte olacağına dair planlama yapıldığı ifade edildi. Buna göre Maliye Bakanlığı’nın adı da ‘'Hazine ve Maliye Bakanlığı'’ olarak değiştirilmesine karar verildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı da tek çatı altında toplanarak, ‘'Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'’ olarak isimlendirilerek faaliyetlerine devam edecek.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Hazine ve Maliye Bakanlığı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500