Kayıp ehliyet yenileme işlemleri
Güncelleme 

Kayıp ehliyet yenileme işlemleri

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, artık yeni ehliyet çıkartma ile ehliyet yenileme işleri gerçekleştiriliyor. Oldu ki ehliyetinizi kaybettiyseniz yeni ehliyet nasıl çıkartılır? Yenileme işlemleri nasıl yapılır? Ehliyet kaybetmenin var mıdır, varsa cezası nedir? İşte tüm detaylar...

Kayıp ehliyet yenileme işlemleri
Kayıp ehliyet yenileme işlemleri Ali TURANNüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü,  2 Nisan 2018 tarihinden itibaren yeni ve eski ehliyet işlemlerini gerçekleştiriyor. Ehliyet kaybetme de kimlik kaybetme kadar riskli bir işlem olup, kötü niyetli insanlarının eline geçmesi durumunda her türlü işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilirler. Bu nedenle hemen tedbir almanız gerekmektedir.

Ehliyetiniz yeni ya da eski ehliyet olsun, kaybetmeniz durumunda yapmanız gerekenler ve yeni ehliyetinizi nasıl çıkarabilirsiniz ve nereye başvurmanız gerekir gibi farklı soruların cevaplarını tek tek sizler için yanıtlıyoruz.

Ehliyetini kaybedenler ya da çaldıranlar, ehliyetlerini çıkarmak için artık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapmalıdırlar. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü iş yoğunluğundaki artış nedeniyle öncelikle ALO 199 hattını arayıp ehliyetinizin kaybolduğunu ya da çalındığını bildirmelisiniz. Öbür türlü direk Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne gitmeniz durumunda öncelik randevu alan vatandaşlarda olacağı için siz çok bekleyeceksiniz ve ciddi zaman kaybı yaşayacaksınız.

Ehliyeti kaybetme durumunda yenilemek için gerekli olan belgeler

ALO 199’unu arayarak randevu talep ettikten sonra ehliyetinizi çıkartmak adına aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.

 • Nüfus cüzdanı, pasaport ya da Avukatlık Kimliği
 • Sürücü Sağlık Raporu (Sağlık raporu almaya giderken vesikalık fotoğraf mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Devlet hastanelerinden ücretsiz alınan rapor, özel hastanelerden 30 TL ile 50 TL arasında değişkenlik göstermektedir.)
 • Biyometrik fotoğraf
 • Ehliyet Kart ücreti ödemeleri, (Vergi dairelerine ya da bankaya yatırılır ve randevuya gitmeden mutlaka bu işlemi yapmanız gerekmektedir. Ödenecek tutar değerli kağıt parası 13 TL, hizmet bedeli 2 TL olmak üzere toplam 15 TL ödeme yapmanız gerekmektedir.)
 • Kan grubu kartı ( Kan grubunuzu biliyor olmanız da yeterli olmaktadır)
 • Dilekçe
 • Parmak izi

Kaybedilen ya da çalınan ehliyet için ilan verilmeli midir?

Eskiden nüfus cüzdanı ya da ehliyet kaybetmeniz durumunda ilan verilmesi gerekirken, şimdi yeni uygulama ile beraber böyle bir zorunluluk olmamakla birlikte isterseniz ilan verebilirsiniz.

Kaybettiğiniz ehliyetinizin yerine yeni ehliyetiniz gelene kadar 15 günlük geçici ehliyet verilir ki yeni ehliyetiniz 10 gün gibi kısa sürede adresinize teslim edilir.

Ehliyet kaybetmenin cezası var mıdır?

Eskiden ehliyeti kaybetmenin cezası vardı ama şu an ehliyetinizi kaybetmeniz durumunda herhangi bir ceza ödemiyorsunuz. Sadece yeni ehliyet çıkarma ücreti olan 15 TL’yi ödersiniz. Eski ehliyetini kaybedenler için ehliyet çıkarma ücreti sadece 15 TL iken, yeni ehliyetini kaybedenler için ehliyet yenileme için ödenen ücret 159 TL’dir. Bu nedenle yeni ehliyet sahibi olanlar, ehliyetlerini koruma konusunda daha tedbirli olmalıdır.

Yeni tip ehliyet belgesi olanlar ve ehliyetlerini kaybetmesi durumunda 159 TL ehliyet yenileme ücreti öder ve bu sırada istenilen belgeler aşağıdaki gibidir.

 • Nüfus cüzdanı, pasaport ya da Avukatlık Kimliği
 • Sürücü Sağlık Raporu (Sağlık raporu almaya giderken vesikalık fotoğraf mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Devlet hastanelerinden ücretsiz alınan rapor, özel hastanelerden 30 TL ile 50 TL arasında değişkenlik göstermektedir.)
 • 2 tane Biyometrik fotoğraf ( arka fon beyaz olacak ve 5x6 ebatında olmalıdır.)
 • Ehliyet Kart ücreti ödemeleri, (Bankaya yatırılır ya da vergi dairelerine yatırılır ve randevuya gitmeden mutlaka bu işlemi yapmanız gerekmektedir. Ödenecek tutar değerli kağıt parası 134 TL, hizmet bedeli 25 TL olmak üzere toplam 159 TL ödeme yapmanız gerekmektedir.)
 • Kan grubu kartı ( Kan grubunuzu biliyor olmanız da yeterli olmaktadır)
 • Dilekçe (İl ya da İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne verilecektir)

Ehliyet yenileme ya da ehliyetinizi kaybetme durumunda, ehliyet çıkarma işlemi öncesi ALO 199’u arayıp randevu almayı unutmuyorsunuz ve ehliyet yenileme ücreti dahil tüm ödemelerinizi yapıp, istenilen belgelerle birlikte randevu gün ve saatinizde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne gidiyorsunuz.

Kayıp ehliyet yenileme kimlik kaybetme Nüfus cüzdanı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500