Önemli İş Adamlarının İsimleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kuracağı Kabinede Öngörülüyor
Güncelleme 

Önemli İş Adamlarının İsimleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kuracağı Kabinede Öngörülüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kuracağı yeni kabineye yönelik kulislerde bazı bürokratlarının adının geçtiği ifade edilirken; Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi, kabinede önemli ve büyük değişikliklerin söz konusu olabileceğine dair açıklama yaptı. Kabinede yer alabilecek ünlü işadamları hangileridir? Detaylar…

Önemli İş Adamlarının İsimleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kuracağı Kabinede Öngörülüyor
Önemli İş Adamlarının İsimleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kuracağı Kabinede Öngörülüyor Ali TURANHürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi'den, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından şaşırtıcı bir kabine kurulabileceğini ifade etti. Kulislerde de aynı şekilde bazı bürokratların ve işadamlarının isimlerinin geçtiğini belirtirken ‘’Siz siz olun ama bakan-toto oynamayın. Çünkü Erdoğan bu sefer şaşırtıcı bir kabine kuracak.’’ İfadeleri ile açıklama yaptı.

Bakanlar ne zaman istifa edecek?

Temsil oranı yüksek bir meclis 24 Haziran seçimleri sonucunda oluşurken; böyle bir tablo 1991 yılındaki seçimlerde yaşanmıştı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı 5 Temmuz 2018 tarihinde kesin sonuçların açıklanacağını belirtirken, hem Meclis hem de hükümet ile ilgili takvim belirlemeleri yapılmaya başlandı. 8 Temmuz 2018 tarihinde de milletvekilleri yemin edecek. En son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yemin edecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, balkon konuşmasında yapacaklarına dair yeni yol haritasına yönelik bilgiler vermiş olup, hükümetin kuruluşu ile işe başlayacaklarını belirtmişti.

Yeni kabinede gözler ekonomi yönetimi üzerinde olurken, bazı bakanların istifa ettirileceği düşünülüyordu. İsmi geçen bakanlar arasında

  • Başbakan Binali Yıldırım,
  • Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ
  • Enerji Bakanı Berat Albayrak,
  • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,
  • Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ‘ün yer alacağı söyleniyordu.

Şuan için çoğunluk sağlanamadığı için nasıl hareket edileceği artık tam olarak kestirilemiyor.

Kabine kimlerden oluşacak?

Kabinede milletvekili için istifa etmeyen bakanların yer alması beklenirken;  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şaşırtıcı bir kabine kuracağı ve bazı bakanların ilk kez kamuoyu ile tanıştırılacağı ifade ediliyor. O nedenle önemli bürokratların ve işadamlarının ismi geçiyor.

Seçim sonrası bir başka zorlu sınavda Meclis Başkanlığı için verilecek ve bir nevi ‘’Cumhur İttifakı’’ testten geçmiş olacak.  Birinci çıkan partiden meclis başkanı seçilmesinde yönünde durum teamül ediyor.

Meclis Başkanlığı için öncesinde Başbakan Binali Yıldırım’ın adı geçse de seçim sonrası tablo, bu konu da planlarda değişikliğe neden oluyor.  Seçimden sonra ki tablo gözleri MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye çevrilmesine neden oldu. Milletvekili dağılımın kilit ismi Milliyetçi Hareket Partisi atılacak her adımda MHP’nin onayı da gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem kabineyi hazırlayacak hem de seçimlerde oy kaybı yaşayan partisi ile ilgileniyor. Kamuoyu araştırma kuruluşlarından bu konuda da destek almayı planlıyor. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzeysel sonuçlarla yetinmeyip, tam teşekküllü partisi ile ilgili çalışma yapması planlanıyor. Bir check-up’a sokacak gibi gözüküyor." ifadelerini kaleme aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yüksek Seçim Kurulu Cumhur İttifakı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500