Kadroya Alınan Taşeronlar Sorunlar Yaşıyor
Güncelleme 

Kadroya Alınan Taşeronlar Sorunlar Yaşıyor

Kadroya alınan ve sorunları bitmeyen taşeron işçiler maaşları ile ilgili sorun yaşıyor. Taşeron işçiler maaşları ile ilgili ne sorunlar yaşıyor? Neden maaşları için farklar ödenmiyor? Detaylar haberimizde…

Kadroya Alınan Taşeronlar Sorunlar Yaşıyor
Kadroya Alınan Taşeronlar Sorunlar Yaşıyor Ali TURAN900 binden fazla taşeron işçi, Olağan Üstü Hal (OHAL) bünyesinde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 2 Nisan 2018 tarihinde kadroya geçirilmişti. Sözleşme içerisinde enflasyon farkının verilmesi sonucu kadroya geçirilmesi maddesinin olmaması taşeron işçiler tarafından tepki görmüştü. Kadroya geçirilen taşeron işçiler, enflasyon farkı almamaları nedeniyle mağdur olduklarını ve yılda iki kez aldıkları zammın kayıp olduğunu belirtiyor.

4+4 zamlarının kayba uğramasından mağduriyet yaşıyorlar

Toplu iş sözleşmelerinde kadroya alınırken enflasyon farkı ödemesi yer almayan taşeron işçiler, enflasyon farkı nedeniyle mağduriyet yaşıyor. Yılda 4+4 olarak alacakları zamların enflasyon farkı almadıkları için kayba uğradığını belirten taşeron işçiler, bu nedenle mağduriyet yaşadıklarını ifade ediyorlar.

Taşeron işçiler tek sorunlarının bu da olmadığını ve bunlardan bir tanesinin de belediye şirketlerinin ellerindeki toplu iş sözleşmesine uymadıklarını ve neden o zaman kadroya geçirildiklerini sorguluyor. Adaletli davranılmadığını ve mağduriyet yaşadıklarını sorunların bir an önce çözümlenmesini istiyorlar.

Diğer bir konu ise zam konusu ve konu hakkında Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya geçirilen işçilerin haklı olduğunu ve ne yazık ki yasal sınırlarla alakalı olarak ekstra bir şey yapamadıklarını belirtirken, durum nedeniyle buruk olduklarını ifade etti.

taşeron işçi Kanun Hükmünde Kararname enflasyon farkı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500