KPSS’li ve KPSS’siz Temmuz Ayı Kamu Memur Personel Alımları
Güncelleme 

KPSS’li ve KPSS’siz Temmuz Ayı Kamu Memur Personel Alımları

Türkiye’de yer alan çoğu kamu kurumları ya da kamu kuruluşu memur personel alımlarını sürdürüyor.

KPSS’li ve KPSS’siz Temmuz Ayı Kamu Memur Personel Alımları
KPSS’li ve KPSS’siz Temmuz Ayı Kamu Memur Personel Alımları Ali TURANTürkiye’de yer alan çoğu kamu kurumları ya da kamu kuruluşu memur personel alımlarını sürdürüyor. Yüzlerce memur adayı kamu kuruluşlarına alınacağı öngörülüyor. Bazı kamu urum ve kuruluşları merkezi atama ya da açıktan atama şekli ile meydana gelen eksikliği, yeni personel adayları için sürekli memur personel alımları için ilanlar paylaşılıyor.

Kamu sektörüne temmuz ayında yeni memur personel alımları gerçekleşecek. Eğitim hayatını bitirmiş ve kariyer yapmayı planlayan adaylar temmuz ayında iş sahibi olma ihtimali bulunuyor. Nedeni ise, temmuz ayında seçimlerin sona ermiş olması ve çoğu kamu ve kamu kuruluşunun yeni memur ve personel alımına başlıyor.

Ayrıca memur adaylarından birtakım şartlar aranmakta ve bazı vasıfları bulundurmaları halinde başvuruları onaylanmaktadır.

Memur Adaylarından İstenilen Şartlar Nelerdir?

Memur adaylarının ilk olarak birkaç kriterleri bulundurmaları gerekir. Bu kriterlere sahip olan adaylar, başvuru zamanı dahilinde başvuruda bulunabilirler.

Memur Adaylarında Aranan Genel Şartlar Nelerdir?

Memur adaylarından 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 48. Maddesi gereğini bulundurmak, erkek memur adayları için askerlik görevini yerine getirmiş olmak ya da askerlik ile ilgisi herhangi bir ilgisi olmamak, bir kuruma mecburi hizmet şartının bulunmaması, sosyal güvenlik kurumundan emekli veya yaşlı aylığı almamak, suç hükümlülüğünün olmaması, memurluk vazifesini yapmasına engel olacak sağlık probleminin bulunmaması gerekir.

Memur Adaylarında Aranan Özel Şartlar Nelerdir?

Memur adaylarından aranan özel şartlar; eğitim, KPSS, yaş, yabancı dil sınavları gibi bazı kriterlerde aranıyor. Ayrıca adayların puan durumlarına göre de yapılan sıralamaya göre memur adaylarına giriş sınavı düzenleniyor. Yapılan bu giriş sınavından başarı gösteren kişilerin, başvuruları geçerli sayılıp kadroya dahil edilirler. Bu sınav yazılı ya da sözlü olarak yapılıyor.

Yaş Şartı: kamuya personel alımları belli bir yaş sınırı dahilinde yapılıyor. Örneğin askerli ilanlarda yaş sınırı olarak 27 belirlenmiştir. İnfaz memuru ile zabıta memuru olabilmek için 30 yaş ve diğer bazı kurumlar için ise, 35 yaştan büyük olmamak gerekir.

Eğitim Şartı: adayların başvuru yapması için ona uygun eğitim düzeyinde olmaları mecburidir. Kamuya personel alımlarında en az lise mezunu olmak gerekir. Dahası Ön Lisans mezunu olan adayların bununla ilgili yüksekokullardan mezun olması gerekir. Üniversite mezunu olanlar için de ilgili fakültelerin 4 senelik kurumundan mezun olma şartı gerekir.

KPSS’li ve KPSS’siz Memur Alımları

Çoğu ilanlarda memur adaylarından KPSS şartı isteniyor. Fakat bu şartlara gerek kalmadan memur alımı yapan bazı kurumlarda yer alıyor. Dolayısıyla az KPSS puanı almak ya da KPSS şartı olmadan alımlarda gerçekleşiyor. Genelde TÜBİTAK, belediyeler, Diyanet İşleri Başkanlığı ya da Askeri ilanlar dahilinde KPSS şartına gerek yoktur.

Fakat memur statüsü için adaylardan 2016 ya da 2017 senelerinde yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavı'ndan 50 puan ve 60,65,70 ya da 80 puan ile alımlar gerçekleştiriliyor. Ayrıca lise mezunlarından KPSSP94, Ön Lisans Mezunları için KPSSP93, Lisans Mezunları için de KPSSP3 puan çeşidinden puan almaları şarttır.

KPSS puanı memur alımı memur personel alımları

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500