Sigaranın Vergisinde Değişiklik Yapıldı
Güncelleme 

Sigaranın Vergisinde Değişiklik Yapıldı

Sigarada üç vergiden birinde azalma yaşandı. Diğer ikisinde de artış görüldü. Maktu vergi ile asgari maktu vergilerinde yükselme yaşandı ve nispi vergi azaldı. Ancak bu karar ne zaman yürürlüğe girdi? Merak edilen o yanıtlara aşağıda yer vereceğiz.

Sigaranın Vergisinde Değişiklik Yapıldı
Sigaranın Vergisinde Değişiklik Yapıldı Ali TURANResmî Gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe giren sigara vergilerinde yapılan değişiklik herkesin merak konusu oldu. Nispi vergi oranı %65,23’ten 63’e düştü ve asgari maktu ile maktu vergi de yükseliş gösterdiği resmî gazetede yayınlandı. Yapılan bu değişiklerin ardından sigara fiyatlarında ne gibi etkiler yaratacak?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, konu ile ilgili olarak bazı açıklamalar yaptı. Bakan açıklamasında şunlara değindi; asgari maktu, maktu vergi ve nispi vergiden meydana gelen vergi yapısında nispi vergide azalma yaşanırken asgari maktu ile maktu vergide yükseliş yapıldığı nispi vergide 2,25 puan azalış yaşandığını söyledi.

Maktu vergi ile asgari maktu vergilerde de 0,96 ile 9,5 kuruş yükseliş yapıldığını ifade etti. Maliye Bakanı Naci Ağbal, gerçekleştirilen bu vergi değişikliklerinin geleceğe yönelik fiyat yükselişlerinin ve enflasyondan etkilenme ihtimalinin aza indirilmesini planladıklarını belirtti. Naci Ağbal, maliye politikalarının para politikalarına çok fazla destek sağlayacağını ve gerçekleştirilen düzenlemelerin maliyet etkisinde sınır getirildiğini söyledi.

Ayrıca öngörülen rakamın da 150 milyon dolaylarında olduğunu ifade etti.

maktu vergi nispi vergi asgari maktu

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500