2018 LGS Tercih Kılavuzu Yayınlandı
Güncelleme 

2018 LGS Tercih Kılavuzu Yayınlandı

Millî Eğitim Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği Liselere Giriş Sınavının açıklanmasından sonra, LGS tercih kılavuzu da paylaşıldı.

2018 LGS Tercih Kılavuzu Yayınlandı
2018 LGS Tercih Kılavuzu Yayınlandı Ali TURANMillî Eğitim Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği Liselere Giriş Sınavı'nın açıklanmasından sonra, LGS tercih kılavuzu da paylaşıldı. Yaklaşık olarak 1 milyon öğrencinin katıldığı ve bu sene ilk defa yapılan LGS sınavının sonuçları paylaşıldı. Ardından Millî Eğitim Bakanlığı tarafından tercih kılavuzu da sınava giren öğrenciler için açıklandı. Liselere Giriş Sınavı yerleştirmeleri 2 Temmuz tarihinden itibaren başlayıp 11 gün sürecek ve 13 Temmuz tarihinde sona erecek. Adaylar ile boş kontenjanların paylaşılmasından sonra özel okullara yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların kayıt işlemleri bitecek.

Bu sene ilk defa yapılan LGS sınavına katılan öğrencilerin tercih kılavuzuna erişebilmeleri için Millî Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesine girmeleri gerekir. Ortaöğretim 8. sınıfı başarılı bir şekilde bitiren öğrenciler tercih hakkına sahip olabilecek.

LGS Tercihleri Hangi Tarihte Yapılacak?

Öğrenciler LGS sınavı tercihlerini 27 Haziran ile 13 Temmuz tarihleri arasında yapabilecek. Yetenek sınavı ile özel lise kayıtlarıyla öğrenci alımı yapan okulların kayıtları da 2-13 Temmuz tarihlerinde yerleştirme için tercih alınabilecek.

30 Temmuz tarihinde yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar paylaşılacak. Birinci 6-10 Ağustos tarihinde, 2. 13-17 Ağustos tarihinde, 3. 27-31 Ağustos tarihinde, 4. ise 3-6 Eylül tarihlerinde nakil için tercih başvurularında bulunabilirler. Ayrıca 10-14 Eylül’de ise yatılılık başvurusunda bulunabilecek.

LGS Tercihleri Nasıl Yapılacak?

LGS sınavına katılan öğrenciler için merkezi yerleştirme, sosyal bilimler liseleri, fen liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile Anadolu teknik programlarına merkezi sınav puanına göre gerçekleşecek. Ayrıca yerel yerleştirme okulun çeşidine, okulun kontenjanına, ortaöğretim kayıt alanı, öğrencilerin ortaokulları, öğrencilerin ikamet adresleri, tercih önceliği, devam- devamsızlık ve yaş şartları, okul başarı puanları dikkate alınacak.

Merkezi sınava katılmayan öğrencilerin de yerel yerleştirme sistemi sayesinde öğrenci alan okul ve pansiyonlu okullar olmak kaydı ile 2 grupta tercihleri alınacaktır.

Sınava yerel yerleştirme, merkezi sınav puanı ve pansiyonlu okullar olarak 3 grupta toplam olarak 15 tercih hakkına sahip. İlk önce yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullardan tercih işlemi yapılacak. Yerel yerleştirmeden ise ilk 3 okulu kayıt alanından tercih etmek koşulu ile öğrenciler en fazla 5 okul tercih edebilir. Yerel yerleştirmede tercih edileceklerden ilk 3 okul, kayıt alanından seçmek koşulu ile en fazla 5 okul tercihi yapabilirler.

Tercihlerde aynı okul çeşidinden en çok 3 okul seçilebilir. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara tercih yaparak kayıt işlemini bitiren öğrenciler, diledikleri takdirde merkezi sınav ile öğrenci alan okullara ekrana gelen pencereden en çok 5, pansiyonlu okullar tercih ekranından ise en çok 5 okul olmak kaydı ile toplamda 15 okul seçebilirler.

 

LGS tercih kılavuzu merkezi yerleştirme Liselere Giriş Sınavı LGS

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500