Sigaraya Zam Yolda
Güncelleme 

Sigaraya Zam Yolda

Resmî Gazetede yayınlanan bildiriye göre bazı sigaralara zam gelme ihtimali bulunuyor.

Sigaraya Zam Yolda
Sigaraya Zam Yolda Ali TURANResmî Gazetede yayınlanan bildiriye göre bazı sigaralara zam gelme ihtimali bulunuyor. Bakanlar kurulunun kararında bulunan düzenlemede özel tüketim vergisi ile tütün ürünlerine vergilendirme politikalarında birtakım değişikliklere gidildi. Peki hangi sigaralara ne kadar zam gelecek?

Resmî gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararı gereğince özel tüketim vergileri 3. sayılı listenin B cetvelinde tütün ürünlerinin vergilendirme sisteminde değişikliğe gidildi. Özel tüketim vergisinde %2,25 puan düşürüldü. Ayrıca asgari maktu vergi tutarında 0,96-9,5 yükselme gösterdi. Vergi yapısının değişmesi ile fiyat yükselişi olacak. Bakan Ağbal, düzenlemenin ayrıntılarına yönelik yaptığı açıklamasında ‘’ bu düzenlemenin bu sene bütçesine maliyet etkisi sınırlı olacak ve öngörülere göre 150 milyon TL dolaylarında olacak’’ diye belirtti.

Düşük Fiyatlı Sigaralarda Zam Görülecek

Düzenlemenin sigara markalarından düşük ücretli olanlara gelmesi düşünülüyor. Sigara fiyatlarına gelecek olan ücret yükselişi 1 TL olarak biliniyor. Dolayısıyla 7,5 TL olan bir sigaranın yeni fiyatı da 8,5 TL olarak satışa sunulacak. Enflasyondaki sigaranın ağırlığı 5,48 olarak yansıyor. Yapılan düzenlemeden sonra yeni sigara fiyatları tam olarak netlik kazanmadı.

Sigaraya Zam yeni sigara fiyatları Bakanlar Kurulu kararı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500