Ehliyet Kurslarına Değişiklik Geldi
Güncelleme 

Ehliyet Kurslarına Değişiklik Geldi

Resmî gazetede yayınlanan yönetmelik değişikliği ile özel motorlu taşıtlar sürücü kursunda, kursiyerlerin kurs aldığı iş yerleri, sınav yöneticilerini yakından ilgilendiren düzenlemeler yer alıyor.

Ehliyet Kurslarına Değişiklik Geldi
Ehliyet Kurslarına Değişiklik Geldi Ali TURANResmî gazetede yayınlanan yönetmelik değişikliği ile özel motorlu taşıtlar sürücü kursunda, kursiyerlerin kurs aldığı iş yerleri, sınav yöneticilerini yakından ilgilendiren düzenlemeler yer alıyor. Her sene sürücü adaylarının başvuruları dahilinde Millî Eğitim Bakanlığı’nın gerçekleştirmiş olduğu ehliyet sınavları senede 6 defa yapılıyor. Dolayısıyla adayların motorlu sürücü kurslarının eğitiminden geçmiş olması gerekmektedir.

Sürücü adaylarına MEB özel motorlu taşıtlar sürücüleri kursu yönetmeliği dahilinde kurs imkânı sağlanıyor. Şimdilerde yürürlüğe giren düzenleme ile yapılan bazı değişiklikler, direksiyon uygulama sınavını, kursları, sürücü adaylarını yakından ilgilendirmekte.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın kurs vermekle yetkisi bulunan özel trafik ve sürücü kurslarında eğitim vermekte olan öğreticini izin ile raporlu olması halinde yapılmayan dersler tekrardan telafi edilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma’nın kendi personeline açtığı sürücü kurslarında, özel sürücü kurslarının araçları kullanılabilecek. Direksiyon sınavında park etme sırasında L alanındayken araçta yer alan komisyon başkan ve usta öğretici aracın dış kısmından değerlendirmede bulunacak.

Özel sürücü kursları açılışlarının, nüfus göz önüne alınarak yapılması durumuna son verilecek ve kurslar da müstakil bina koşulu istenmeyecek. Millî Eğitim Bakanlığı ehliyet sınav tarihlerine göre, 10 Şubat, 21 Nisan, 4 Ağustos, 20 Ekim, 22 Aralık gibi tarihlerde sınavlar yapılacak.

 

 

motorlu taşıtlar sürücüleri kursu Özel sürücü kursları Emniyet Genel Müdürlüğü

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500