Yüz Bin Kişiye Emekli Olma İhtimali Geliyor
Güncelleme 

Yüz Bin Kişiye Emekli Olma İhtimali Geliyor

Emeklilik yaşını doldurmasına rağmen prim eksiği bulunan ve çalışamayan yüz bin kişi için emekli olma ihtimali görünüyor.

Yüz Bin Kişiye Emekli Olma İhtimali Geliyor
Yüz Bin Kişiye Emekli Olma İhtimali Geliyor Ali TURANEmeklilik yaşını doldurmasına rağmen prim eksiği bulunan ve çalışamayan yüz bin kişi için emekli olma ihtimali görünüyor. Belirli bir yaşın üzerinde olan kişiler, eksik olan primlerini borçlanarak emekli olma imkanları bulunacak. Ayrıca yapılandırma borçları ile geçmişe yönelik borçlanan Bağ-Kur’lu kişilere yıl, yaş ve prim koşulunu yerine getirdikleri takdirde emekli olma şansları vardı. SGK’lılar için de bu olanakların aynısının olması gündeme geldi.

Eskiden bu konu hakkında sevindirici bir haber gelmişti. Eğer ki düzenleme çıkarsa emeklilik yaşını doldurulursa birçok nedenler ile işsiz olup primlerini doldurmayan kişiler, yaşı ilerlediği için iş bulamama ya da iş verilmeyen yüz bin vatandaşa emekli olabilme şansı tanınacak.

1800 Gün Koşulu

Bunun kapsamı dahilinde bazı formüller üzerinde çalışılıyor. İlk olarak eksik primi olan kişilere borçlanma olanağı getirileceği düşünülüyor. Böylece belirli bir süre hizmet koşulu aranabilir. Mesela en az 1800 gün prim isteme gibi. Bu şekilde sene ve yaş kriterlerini tamamlayan bin sekiz yüz ve üstünde prim günü bulunanlar eksik olan süreyi borçlanma vasıtası ile ödeyip emekli olma yolu açılacak. Fakat borçlanma ile emeklilik için de ilk önce yasa çıkması gerekli.

Meclise Sunulacak

Bu konu ile alakalı olarak yapılan çalışmaların en kısa zamanda meclise gönderileceği biliniyor. Yasanın düşünüldüğü gibi çıkması halinde işten çıkarılan, işe ara vermek durumunda kalan ve iflastan ötürü işsiz olan kepenk kapattığı için primlerini ödeyemeyen esnaflara emeklilik müjdesi yapıldı.

 

prim günü emekli olma emeklilik müjdesi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500