Bakanlıktan Memur ve Emekli Maaşlarına Açıklama Geldi
Güncelleme 

Bakanlıktan Memur ve Emekli Maaşlarına Açıklama Geldi

Milyonlarca kişinin beklemiş olduğu habere göre, Maliye Bakanlığı bildirisinde ‘’Enflasyon farkı ile en az memur maaşı 3 bin 133 TL, en az memur emekli aylığı 2 bin 149 TL’ye çıktı’’ açıklaması yapıldı.

Bakanlıktan Memur ve Emekli Maaşlarına Açıklama Geldi
Bakanlıktan Memur ve Emekli Maaşlarına Açıklama Geldi Ali TURANMilyonlarca kişinin beklemiş olduğu habere göre, Maliye Bakanlığı bildirisinde ‘’Enflasyon farkı ile en az memur maaşı 3 bin 133 TL, en az memur emekli aylığı 2 bin 149 TL’ye çıktı’’ açıklaması yapıldı. Maliye Bakanlığı, kamu görevlileri ve memur emeklilerinin ücret ve aylıklarında bu aydan itibaren geçerli olması ile beraber toplam olarak %8,65 yükseliş olduğunu belirtti. Böylece aile yardımı ödeneği de dahil şekilde en az memur maaşı 2 bin 893 TL’den 3 bin 133 TL’ye, en az memur emekli aylığı ise, bin 978 TL’den 2 bin 149 TL’ye çıktığını belirtti.

Bakanlık, bu sene temmuz döneminde kamu görevlisi işe emeklilere yapılacak olan zamlar için bazı değerlendirmelerde bulundu. Buna göre, bu sene kamu görevlilerinin sosyal ve mali haklarında yükselmelerin olduğunu dile getirdi. Ocak ayından itibaren geçerli olacak kamu görevlileri ile memur emeklilerinin hepsinin ücret ile aylıklarında, geçtiğimiz senenin ikinci 6 aylık döneminde yapılan enflasyondan dolayı verilen enflasyon farkı ile beraber toplam olarak %5,69 yükseliş yapıldığını ifade etti.

Bu dönemde Bağ-Kur ile SSK emekli aylıklarının geçtiğimiz senenin ikinci 6 aylık döneminde yapılan enflasyona göre %5,69 yükseliş gösterdiğine belirten açıklamada, temmuz ayından itibaren kamu görevlileri ile memur emeklilerinin hepsinin aylık ile ücretlerinde %3,5 yükseliş düşündüklerini belirtti.

Bununla birlikte aile yardımı ödeneğinin de dahil olması ile en az memur maaşı 2 bin 893 TL’den 3 bin 133 TL’ye, en az memur emekli aylığının bin 978 TL’den 2 bin 149 TL’ye çıkmıştır.

Böylece maaş hesaplamalarına, ek ders ücreti, vekalet ücreti, bölgesel ödemeler, döner sermaye ödemesi, yabancı dil tazminatı gibi ödemelerin de içerisinde olmadığı, ancak aile ve çocuk yardımı ödeneğinin içinde olduğu açıklandı.

 

Maliye Bakanlığı Enflasyon farkı memur maaşı aile yardımı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500