Emekliliğiniz İptal Edilebilir
Güncelleme 

Emekliliğiniz İptal Edilebilir

SGK işlemleri kataloglar halinde ayırdı. Emeklilik prim günleri ile bazı konular için birkaç değişiklikler oldu. Eğer sizde emekliliğinizi kontrol etmezseniz emekliliklerde iptal durumu söz konusu olabilir.

Emekliliğiniz İptal Edilebilir
Emekliliğiniz İptal Edilebilir Ali TURANSGK, işlemleri şüpheli iş yerleri, sahte iş yerleri ve kontrollü iş yerleri olarak kataloglar şeklinde düzenledi. Tüm emekli olanlar, emekliliklerini kontrol etmesinde fayda var.

SGK emeklilikte sahteciliği yok edebilmek için Tescil ve Hizmet Dökümü programına Ş harfi kodlama düzenini getirdi.

Ş harfi şüpheli anlamını oluşturuyor ve bu gibi durumlarda aylık primlerin yanında turuncu olarak yer alıyor. Uygulama 15 Temmuz’un ardından şüpheli görülen firmalarda çalışmış olan kişileri de içine dahil ediyor. Peki kimlerin emekliliğinde iptal durumu söz konusu?

SGK Müfettişleri denetim esnasında sahtecilik durumu ile karşılaşırlar ise, kişinin hizmet süresini ya da icap ederse emekliliğini iptal etme imkânı olacak. İnceleme ile ilgili olarak zaman sınırı yer almıyor, bireyler emeklilik isteğinde bulunup emekli olduktan sonra dahi firmanın sahte olduğu ortaya çıkarsa tüm hizmetler iptal olacak.

SGK herhangi bir şüpheli durumda olan firmaları 10 gün içinde denetim etmeye başlamaktadır. Bireylerin emeklilik şartlarını sağlayıp emekli olmasından sonra da şüpheli olan priminin silinmesi, bireylerin prim günü sayısı 5750 gün şartı altında inerse bireyin emeklilik maaşı kesilebilecek. Ayrıca bu bireylerin yeniden 5750 gün şartını sağlayabilmesi için eksik olan primlerini yeniden tamamlamaya çalışması gerekir.

Emeklilik Hizmet Dökümü SGK prim

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500