3 ayrı zam kamu personeli maaşlarına geliyor!
Güncelleme 

3 ayrı zam kamu personeli maaşlarına geliyor!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıklamasına göre haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklandı ve böylece maaşlara yapılacak zam oranları da belirginleşmiş oldu. Memurların maaşlarına gelecek üç zam hangi alanlardan gelecek? Yapılan üç zam maaşları ne kadar etkileyecek? Detaylar haberimizde…

3 ayrı zam kamu personeli maaşlarına geliyor!
3 ayrı zam kamu personeli maaşlarına geliyor! BerkanHaziran ayı enflasyon oranının Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıklaması üzerine memurların maaşlarına yansıyacak zam oranı da netleşmiş oldu. Toplu sözleşmede belirlenen şartlar doğrultusunda bu yılın ilk yarısı için memura %3,5 oranında zam verilirken, aynı zamanda enflasyon %4’ü geçerse ekstra enflasyon zammı da yapılacaktı.

 

Maaş zammı, enflasyon zammı ve çocuk yardımı zammı

6 aylık enflasyon oranı TÜİK tarafından % 9,17 açıklanırken, % 4’ü aştığı için aşan kısım yani % 5,17  oranın da maaşlara enflasyon zammı da ödenecek. Açıklanan %3,5 zam oranına bir de %5,17 oranında enflasyon zammı da eklenince en düşük memur maaşı 3 bin 133 TL olmuştur.

Maaş ve enflasyon zammı dışında bir de çocuk yardımına zam yapıldı. Buna göre 6 yaşından küçük yaşta 2 çocuğu olan memura ödenecek aylık ödenek 340,20 TL’den 369,63 TL’ye yükseltildi.

Çocuk yardımı zamları sonucunda yeni çocuk yardımı tutarları;

  • 0-6 yaş çocuk için 54.28 TL olan yardım 58.98 TL'ye,
  • 6 yaş üstü çocuk için 27,14 TL olan yardım 29,49 TL'ye yükseldi.
memura zam

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500