Yeni sistem kapsamında göreve başlayacak vekil ve bakanların maaşları ne kadar olacak?
Güncelleme 

Yeni sistem kapsamında göreve başlayacak vekil ve bakanların maaşları ne kadar olacak?

Cumhurbaşkanlığı sistemi kapsamında yepyeni bir döneme başlangıç yapılırken vekil ve bakanların maaşları konusu da merak edilmektedir. Vekil ve bakanların maaşı nasıl düzenlenmektedir? Vekil ve bakan maaşları ne kadar olacak? İşte detaylar…

Yeni sistem kapsamında göreve başlayacak vekil ve bakanların maaşları ne kadar olacak?
Yeni sistem kapsamında göreve başlayacak vekil ve bakanların maaşları ne kadar olacak? BerkanBakan ve milletvekili maaşları, TBMM Üyelerinin Ödenek, Yolluk ve Emekliliklerine Dair Kanun hükmünde düzenlenmektedir. Bu kanunun 1. maddesine göre;

Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri aylık ödenekleri en yüksek devlet memurunun aldığı miktara eşdeğerdir.

Gelir ve vergisine tabi tutulamaz ve aylık maaşın yarısı yolluk adı altında ödenir. Bu yolluk asla haczedilemez. Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri en yüksek devlet memurunun tabi, olduğu mali ve sosyal haklara tabidir.

Başbakanlık Müsteşarı, en yüksek devlet memuru ifadesinin karşılığıdır. Bu nedenle vekil ve bakanların maaş hesabında Başbakanlık Müşteşarı’na ödenen maaş dikkate alınarak ödeme yapılır. için kullanılmaktadır. Dolayısıyla milletvekili ve bakanların maaşlarının kıstas alındığı maaş Başbakanlık Müsteşarı'na ödenen maaştır.

Bakanların maaşları nasıl ve neye göre belirlenir?

3055 sayılı Bakanların Ödenek ve Yolluklarına dair kanuna göre başbakan ve bakanlara 5000 gösterge rakamı ile memur aylıkları için uygulama kapsamında olan katsayı çarpılır.

Bakanlara milletvekillerine oranla 589,7 TL daha fazla maaş ödemesi yapılır.

5510 sayılı Kanun gereği milletvekilleri daha az maaş alır. Bunun asıl nedeniyse emeklilik kesintilerindeki fazlalıktır.

 

Cumhurbaşkanı, milletvekili ve bakanların emekli maaşları nasıl hesaplanır?

5510 sayılı Kanun hükmünde nasıl emekli maaşı bağlanacağı belirtilmiştir ve yıllık ödenek tutarı . Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile belirlenmiş olup Cumhurbaşkanı'na verilecek olan yıllık ödenek tutarı 708.000 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre aylık maaş tutarı 708.000 ÷ 12 = 59.000 TL'dir. Emekli maaşı ise 59.000 x % 40 = 23.600 TL olarak hesaplanır.

TBMM Başkanı ile Başbakan'ın emekli aylığı ise Cumhurbaşkanı’nın emekli aylığının %75’i kadardır.  23.600 x % 75 = 17.700 TL'dir. Milletvekili emekli maaşı ise; Cumhurbaşkanı'nın emekli aylığının % 45'ine denk gelir ve emekli maaşı 23.600 x % 45 = 10.620 TL'dir.

 


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500