LGS tercih işlemleri ne zaman sona erecek?
Güncelleme 

LGS tercih işlemleri ne zaman sona erecek?

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) için tercih işlemleri, 2 Temmuz 2018 tarihinde başlamış ve e-okul sistemi üzerinden tercih işlemleri devam etmektedir. Peki LGS tercih işlemleri ne zaman sona erecek? LGS başvuru işlemleri nasıl yapılmalıdır? İşte detaylar…

LGS tercih işlemleri ne zaman sona erecek?
LGS tercih işlemleri ne zaman sona erecek? Ali TURANBir milyona yakın öğrencinin liseye yerleşmek adına tercih işlemleri devam ederken bu yıl ilk defa uygulanan Liseye Geçiş Sınavı LGS tercih işlemleri, e-okul ya da okul müdürlükleri üzerinden yapılıyor. Tercih işlemleri sırasında adayların dikkat etmesi gereken birçok husus olmasına rağmen en önemlileri arasında renk kodları geliyor. Aynı zamanda oturduğu bölgeye göre tercih yapacak aday, mutlaka yerel yerleştirme başvurusu yapmak zorundadır yoksa yerel başvurusu olmayan aday son merkezi yerleştirme ile liseye yerleştirme yapılacak.

Tercih süreci cuma günü bitiyor

Milli Eğitim Bakanlığı, liselere geçiş için tercih sürecini 2 Temmuz 2018 tarihinde başlatmış ve süreç 13 Temmuz 2018 Cuma günü sona eriyor. Öğrenciler,

 • Merkezi sınav puanı,
 • Yerel yerleştirme
 • Pansiyonlu okullar olarak üç değişik grup kapsamında tercih yapabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, tercih danışmanlığı komisyonları kurarak isteyen tüm öğrencilere konu ile ilgili destek verecek. Tercih işlemleri, e okul internet adresi üzerinden yapılabileceği gibi ortaokul müdürlüklerinden de yapılabilecek. Yetenek sınavı ve özel liseler ile öğrenci alan okulların kayıtları ise 13 Temmuz 2018 tarihinde tamamlanacak.

Tercih sürecinin başlaması ile birlikte asıl kontenjan tabloları da ilan edildi ve sonuçlar ile boş kalan okul kontenjanları 30 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacak. Nakil tercih başvuruları dört aşamada,

1. 6-10 Ağustos 2018 tarihlerinde,

2. 13-17 Ağustos 2018 tarihlerinde,

3. 27-31 Ağustos2018 tarihlerinde

4. 3-6 Eylül 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek ve yatılılık başvuruları 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde okul ve kurumlar tarafından alınacak.

Merkezi yerleştirme, merkezi sınavla alan

 • Sosyal bilimler liseleri,
 • Fen liseleri,
 • Mesleki ve teknik Anadolu liseleri Anadolu teknik programları,
 • Proje uygulayan eğitim kurumları için tercihlere göre merkezi sınav puanı üstünlüğü dikkate alınarak yapılacak.

Yerel yerleştirme işlemleri;

 • Okul türü,
 • Okul kontenjanı,
 • Bulundukları yer doğrultusunda oluşturulmuş ortaöğretim kayıt alanı
 • Öğrenci ikamet adresleri, 
 • Okul başarı puanları, 
 • Tercih önceliği,
 • Devam-devamsızlık
 • Yaş kriteri dikkate alınarak yapılacak.

Spor ve güzel sanatlar liseleri, klasik sanatlar ve musiki,  spor ve görsel sanatlar programı uygulayan Anadolu imam hatip liseleri yerleştirme işlemleri ile birlikte öğrencilerin okullara kayıtları 13 Temmuz 2018 Cuma günü saat 17.00'ye kadar yapılacak.

Açık öğretim ortaokulu öğrencileri için yerleştirme işlemleri, yerel yerleştirme ile alan okullar için yerleştirme isteğinde bulunmaları durumunda, ikamet adresleri esas alınarak il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları tarafından 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Okul tercihi zorunlu!

Sınava giren ve puana sahip olan öğrenciler dahil olmak üzere, bütün öğrenciler yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okul tercihi yapmak zorunda olacak. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okul ekranından tercih yapılmaması halinde, öğrencilere merkezi sınavla alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı ayrıca açılmayacak. Üç grup için tercih yapılabilecek. Merkezi sınava girmeyen öğrenciler ise yerel yerleştirmeyle alan okullar ve pansiyonlu okullar olarak 2 grupta tercih yapabilecek.

Öğrenciler, ilk olarak yerel yerleştirmeyle alan okullar ekranı üzerinden tercih yapacak ve yerel yerleştirmede ilk 3 okulu kayıt alanı içerisinden seçmek kaydıyla en fazla 5 okul tercihi yapılabilecek.  Tercihler sırasında aynı okul türünden en fazla 3 okul yazılabilecek. Öğrenciler, istemeleri durumunda yerleştirmeye esas son nakil başvuru dönemi sırasında mesleki eğitim merkezlerine yönelik tercih yapabilecek.

 Yerel yerleştirmeyle alan okullar için tercihlerini yapıp kayıt işlemini tamamlamış öğrenci isterse merkezi sınavla alan okullar için en fazla 5, pansiyonlu okullar için en fazla 5 olarak toplam 15 tercih yapabilecek.

Sınavla alan okullarda sınav puanının eşit olması durumunda sırası ile,

 • Ortaokul başarı puanına,
 • Yaşı doğum tarihine göre küçük olana,
 • 6,7 ve 8. sınıflardaki yılsonu başarı puanı (YBP)  üstünlüğüne,
 • Özürsüz Devamsızlığı az olana,
 • Tercih önceliği ne bakılacak ve yerleştirme yapılacak.

Tercih danışmanlığı komisyonları oluştu!

Milli Eğitim Bakanlığı bugün itibarıyla 13 Temmuz 2018 tarihlerine kadar tercih danışmanlığı komisyonları vasıtasıyla isteyen öğrencilere tercihleri konusunda destek verilecek. Bu konu için toplam 31 bin öğretmen görev yapacak. Tercih yapmayan ya da tercihleri doğrultusunda bir yere yerleşemeyen öğrenci açık öğretim kurumları için yönlendirilecek.

e-okul e okul tercih işlemleri LGS tercih işlemleri Merkezi sınav puanı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500