Araç plaka sorgulaması neden ve nasıl yapılır?
Güncelleme 

Araç plaka sorgulaması neden ve nasıl yapılır?

Karayollarında seyahati söz konusu olan motorlu veya motorsuz her araç adına ruhsat düzenlenir ve ruhsat aracın nüfus kağıdı olarak tanımlanabilir. Ruhsat sayesinde araç ile ilgili tüm detaylara ulaşılabilir. Peki araç plaka sorgulaması neden yapılır? Araç plaka sorgulaması için hangi yöntemler kullanılır? İşte detaylar…

Araç plaka sorgulaması neden ve nasıl yapılır?
Araç plaka sorgulaması neden ve nasıl yapılır? Ali TURANAraç plaka sorgulama işlemi, özellikle kullanılmış bir aracın satın alınması işleminde gerekli olan bir işlem olup, araç plakasına ait trafik cezası olup olmadığını bile gösterir. Bu işlem sırasında aynı zamanda araç ile ilgili

  • Tescil bilgileri,
  • Geçirdiği kazalar,
  • Aracın özelliklerini değiştiren tadilat olup olmadığı gibi bilgilerin öğrenilmesini sağlar.

Araç plaka sorgulama işlemi için hangi yöntemler kullanılır?

Araç plaka sorgulama için birçok yöntem kullanılabilirken en çok tercih edilen iki yöntem;

  • Kısa mesaj yolu,
  • İnternet adresi üzerinden yapılan sorgulamadır.

Her işlemde yapılan sorgulama işlemi gibi araç plaka sorgulama için de internet kullanmak hem hızlı hem de bir o kadar pratiktir. Araç plakası sorgulaması için Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı’na ait elektronik veri tabanına giriş yapılır. Bunun içinde ya Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi ya da e-devlet uygulaması kullanılır.

Araç plaka sorgulama işlemi diğer yöntem ise, telefonunuzdan göndereceğiniz kısa mesaj uygulamasıdır. Bunun için mesaj bölümüne girerek sorgulanacak aracın plakasını yazıp 5664’e SMS gönderebilirsiniz. SMS yolu ile yapacağınız işlemler konusunda da yönlendirilirsiniz.

Araca ait olan sigorta poliçesi sorgulamak ve bilgi almak adına telefonunuzun mesaj bölümüne TRAFIK yazıp bir boşluk bırakarak plaka numarasını yazmanız yeterli olacaktır. Mesajınız yazdıktan sonra 5664'e kısa mesaj göndermeniz yeterli olacaktır.

plaka sorgulama Araç plaka sorgulama Emniyet Genel Müdürlüğü

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500