ORC Şirketinden Bedelli Tweeti: Yaş 24, Bedel 10 Bin TL
Güncelleme 

ORC Şirketinden Bedelli Tweeti: Yaş 24, Bedel 10 Bin TL

Kamuoyu araştırmaları yaparak bedelli askerlik konusunda bilgi alışverişinde bulunan ORC Araştırma Şirketi’nin sahibi Mehmet Murat Pösteki ne için çalıştıklarını ifade etti? Bedelli askerlik için yaş sınırı ve ücret bedeli kaç olmalı? İşte detaylar…

ORC Şirketinden Bedelli Tweeti: Yaş 24, Bedel 10 Bin TL
ORC Şirketinden Bedelli Tweeti: Yaş 24, Bedel 10 Bin TL Ali TURANKamuoyu araştırmaları yaparak bedelli askerlik konusunda bilgi alışverişinde bulunan ORC Araştırma Şirketi’nin sahibi Mehmet Murat Pösteki, yaş sınırı 24, bedelli ücreti 10 bin TL olması konusunda çalıştıklarını belirtti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) yeminler edilerek 600 milletvekili görevine başladı. Kabinenin de açıklanması üzerine ilk beklenti OHAL’in kaldırılması yönünde ve bedelli askerliğin gündeme alınacağı düşünülüyor. ORC Araştırma Şirketi’nin sahibi Mehmet Murat Pösteki bedelli askerlik ile yaptığı açıklama ile bekleyenleri heyecanlandırdı. Pösteki paylaştığı tweet ile ‘’Bedelli askerlik için 1994 doğumluların faydalanması ve bedelli ücretinin de 10 bin TL civarlarında olmasını ve tatil öncesi çıkması için elimizden geleni yapıyoruz. Bekleyin ve odaklanın gençler!’’ açıklamasında bulundu.

Mehmet Muş ‘’Bedelli için tatil ertelenebilir…’’

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, 15 Temmuz-1 Ekim 2018 tarihlerinde Meclis’in tatile gireceğini ama bedelli askerlik nedeniyle tatilin ertelenebileceğini ifade etti. Başkanvekili Muş, "Meclis, otomatik hareket etmiyor. Çalışma takvimi grup önerileri nedeniyle değiştirilebiliyor. Daha önceden de yapılan bir durum… Toplum için acil olan ve ihtiyaç duyulan zaruretler nedeniyle takvim değiştirilebilir." ifadeleri ile bedelli için bekleyenleri sevindirdi.

Bedelli askerlik için yaş sınırı ve ücret ne olacak?

Hükümet tarafından bedelli askerlik ile ilgili ilk yaş için yapılan açıklamada yaş sınırı 25 olarak açıklanmıştı ve talebin 5 buçuk milyon gibi yüksek bir rakama denk gelmesi sonucu yaş 26’ya indirildi. Ama kamuoyu tarafından yapılan araştırma sonucunda yaşın 25’e kadar indirilmesine dair yoğun talep var ve net sonuç bu gidişle ekim ayında belirlenecek.

Daha önceki çalışmalarda hükümet 30 bin TL’ye kadar çıkmıştı fakat bekleyenler tarafından bu bedellerin yüksek karşılanması üzerine makul fiyatlara çekilmesi gündeme geldi ve şuan için hükümetin çalıştığı bedelli ücreti yaklaşık 20 bin TL civarlarında… A Haber Ankara haber koordinatörü Fatih Atik tarafından Genel Kurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nın bedelli askerlik için yaptıkları ortak çalışmanın bittiği ve ekim ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanarak, bedelli askerliğin yürürlüğe gireceği belirtildi.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan erken seçim sonuçlarına dair en iyi tahminlerde bulunan anket şirketi ORC Araştırma Şirketi olmuştu.

ORC Araştırma Şirketi Cumhurbaşkanlığı seçimleri yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için %53,4 oranında oy alacağını belirtmiş ve MHP’nin %10 barajını aşacağını gösteren tek anket şirketi olmuştu.

TBMM Bedelli askerlik AK Parti Cumhurbaşkanı Erdoğan

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500