Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamaları
Güncelleme 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamaları

Yeni sistem kapsamında yeni kabinenin belirlenmesi ile yeni Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk olarak belirlendi ve Bakan Selçuk hem insanlar hem de Milli Eğitim bünyesindeki personel tarafından memnuniyetle karşılandı. Peki Bakan Selçuk’un beğenilmesinde etken olan kriterler nelerdir? Yaptığı açıklamalar nelerdir? İşte detaylar…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamaları
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamaları Ali TURANCumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi içerisinde yer alan Eski Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı ve öğretim üyesi Prof. Dr. Ziya Selçuk, geçmiş zamanda sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımlarla beğeni toplarken; yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklamalarla da ilgi odağı oluyor.

Yeni bakan tarafından yapılan açıklamalar

Yeni bakan ve Milli Eğitim Bakanı olan Prof. Dr. Ziya Selçuk öğretmen ve öğretim görevlisi olarak, yetiştirdiği öğrencileri için sevilen öğretmen olarak değerlendirilirken, tanıyan öğretmenler sayesinde Milli Eğitim Bakanı Selçuk’a çok büyük güven duyulmaya başlandı.

Prof. Dr. Ziya Selçuk’un paylaşımlarından örnekler;

 • İleride robot sayılarının artması nedeniyle çocuklarımız çalışma hayatına atılamayacaklar. Belki işten atılacak ve bu yüzden onları robotların dahil olmadığı alanlara yani temel insani özelliklerinin geliştirilmesine yoğunlaşmalarını sağlamalıyız.
 • Eski dönemlerde şeker zenginlerin yemeğiymiş ve zenginliklerini ispatlamak için insanlar dişlerini çürütürmüş. Eğer çürümezse de siyaha boyarlarmış ve biz de ne kadar başarılıyız demek adına çocuklarımızı çürütüyoruz.
 • Karnelerin sol tarafı talim ise sağ tarafı terbiyedir. Sol tarafa yazılacak notlar adına kurulan sistemleri düşünün bir de sağ tarafı doldurmak adına öğretmenleri düşünün. Sonra da terbiyeli çocuklar yetiştirme adına ne kadar ciddi olduğumuzu…
 • Eğitim emzirmektir diye tanımlanabilir ve sevgisiz, şefkatsiz ve paylaşımsız eğitim olmaz. Şefkatsiz emzirme düşünülebilir mi?
 • Ortalama bakarak hızlı olmak, ortalamadan zeki anlamına gelmez. Çocuklar sınav gibi zorlu süreçte bir iki dakika için puan kaybediyor ama hayattaki problemler ömür boyu sürüyor. Birkaç dakikalık süren problemlere de ihtiyaç molası adı veriliyor.
 • Eğitim ihraç edilir ama ithal edilemez. Medeniyet tasavvuru için kes yapıştır sistem olamaz.
 • Bir kere başarısızlık son değildir. Ehliyetinize baktığınızda kaçıncı kez de aldığınıza dair bir bilgi var mı?
 • Bazı öğretmenler iklim oluştururken bazıları sadece hava durumu sunmayı başarır. Bu iki farklı öğretmen tipi mutlaka değerlendirilmeli ve ona göre kıymet verilmelidir.
 • Öğretmen yetiştirmek üniversitelere havale edildi ve otuz yıldır iyi öğretmen yetişmiyor.
 • Araçları amaç kılarak; sınav kazanmak sistemin ana amacı oldu. ÖSYM bir dakikada soru çözeni başarılı, iki dakikada soru çözeni başarısız şeklinde etiketledi. Aslında çocuklarımızın güveni ellerinden alındı ve ÖSYM’nin bu performansı üzerine başarısız diye etiketlediğimiz çocuklarımız dünyada en iyi üniversitelerde üstün başarı gösterdiler.
 • İyi yapamadıklarımızla uğraştık, İngilizcenin öğrenilemediği bir sistemde öğretmen atamaya devam ettik.
 • Öğretmen kalitesi ile ilgilenmek yerine, bilgisayar alımı ile birlikte sınav sayısını artırdık ve öğretmene sınav koymayı tercih ettik.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Prof. Dr. Ziya Selçuk

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500