Tüm çalışanlara 432 TL zam geldi
Güncelleme 

Tüm çalışanlara 432 TL zam geldi

Milyonlarca çalışan için sigorta kapsamındaki kıdem tazminatında artış yapıldı. Buna göre kıdem tazminatına ne kadar zam yapıldı? Kıdem tazminatında artış ne kadar oldu? İşte detaylar…

Tüm çalışanlara 432 TL zam geldi
Tüm çalışanlara 432 TL zam geldi Kenan BayraktarÇalışanların güvencesi olan kıdem tazminatı 1 Temmuz 2018 tarihi itibarıyla %8,65 oranında artırıldı. Memur maaş katsayısıyla hesaplanan kıdem tazminatının bir yıllık üst limiti 5 bin TL iken artışla 5 bin 432 TL olarak belirlendi.

Kıdem tazminatı, sigortalı yani SSK'lı çalışan için güvence niteliğindedir. Tazminat her yıl için bir aylık brüt maaşa denk gelirken bir üst limit de belirlenmiş durumdadır. Yani tazminatın bir tavanı mevcuttur ve bu memur maaşlarına endekslidir. Bu nedenle yılın ilk 6 ayı için memurlara yapılan %8,65’lik zam, kıdem tazminatlarına da yansıtılmaktadır.

Yapılan artışla fark 432 TL oldu

Tazminat tavanı memurlara yapılan zamla birlikte artarken yeni üst limit 5 bin 432 TL oldu ve bu tutar 31 Aralık 2018 tarihine kadar geçerli olacak. Olumsuz yanı ise, bir çalışanın maaşı 10 bin TL dahi olsa kıdem tazminatı 5 bin 432 TL olarak ödenecek. Artış az gibi görünse de uzun süredir aynı yerde çalışan kişi için iyi bir meblağ ortaya çıkıyor. Örneğin 6 bin 500 TL maaş ile bir şirkette 10 yıl çalışan bir kişi, artış öncesine göre 4 bin 249 TL kıdem tazminatını daha fazla alacak. Kıdem tazminatı alabilmek için işten kendi isteği dışında ayrılmak gerekiyor. Tabi ki istisnalar var bunlardan bir tanesi erkek için askerlik, kadın içinse evliliktir. Bir de istemediği halde fazla mesaiye bırakılan kişi işten ayrılırsa kıdem tazminatı alır. Kıdem için zaman aşımı süresi ise 5 yıldır.

Emeklilik ile kıdem hak edilir mi?

Kıdem tazminatı almak adına merak edilen konulardan birisi de emekliliktir. 8 Eylül 1999 yılından önce işe giren ve 15 yıl sigortalı olan en az 3 bin 600 gün tamamlayanlar ile 1999 yılından sonra ilk kez işe başlayan ve 25 yıl sigortalı olup 4 bin 500 gün prim ödeyen bir kişi kendi istifa ederse de kıdem tazminatı alır. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ‘' Yaş dışındaki tüm emeklilik şartlarını yerine getirmiştir ’' yazısı alınmalıdır.

Her bir çalışma süresi için bir aylık brüt maaş kadar tazminat alınır ve bir yıldan fazla kalan süreler için oranlama yapılarak hesaplama yapılır. Tazminat hesabı sırasında işçiye ödenen maaşın yanı sıra, düzenli sağlanan para ve para ile ölçülen menfaatler içinde brüt tutarı hesaba dahil ediliyor.

İstifa eden kişi kıdem tazminatı alır mı?

İşveren, işçisini sigortaya bildirmiyor ve sigorta primi de ödemiyorsa işçi haklı olarak fesih hakkı elde ediyor ve düşük ücrette işten fesih için haklı nedenler arasında kabul ediliyor. Bütün böyle durumlar için iş sözleşmesini işçi dahi fesih etse, işveren kıdem tazminatı ödemek zorunda kalıyor.

kıdem tazminatı Tazminat tavanı emeklilik

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500